Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej to przepiękny i jeszcze mało odkryty rejon, położony na północny zachód od Elbląga. Mimo że maksymalne wysokości terenu dochodzą tu do 200 m n.p.m., to jego zbocza opadające w kierunku Zalewu Wiślanego są idealne do podziwiania okolicy. Widać stąd również miejscowości leżące na Mierzei Wiślanej, np. Krynicę Morską.

1. Wieża widokowa w Tolkmicku

Listę punktów widokowych otwiera, chyba najpiękniej położona, wieża w Tolkmicku. Z trzypoziomowej konstrukcji roztacza się widok na miasto, Zalew Wiślany i rezerwat Dolina Stradanki.

Wieża położona jest na terenie prywatnym, ale jest ogólnodostępna i bezpłatna.
Możecie dojechać do niej od strony południowej lub północnej, ale którąkolwiek trasę wybierzecie, zostawcie auto gdzieś niżej i wybierzcie się na spacer, bo okolica jest tego warta.

2. Wieża widokowa w Kadynach

Wieża widokowa w Kadynach jest chyba najbardziej znanym tego typu miejscem na Wysoczyźnie Elbląskiej. Niedawno została odnowiona i w tej chwili jest to wysoka, dwupiętrowa konstrukcja z widokiem na rezerwat Kadyński Las i Zalew Wiślany.

Wieża znajduje się na tyłach osiemnastowiecznego Klasztoru Zakonu Braci Mniejszych Franciszkanów.
Kilkanaście metrów przed Klasztorem znajduje się parking. Ale jeśli macie ochotę na spacer, to samochód możecie zostawić zaraz na początku wsi (jadąc od strony Elbląga) i wspiąć się na wzgórze zbudowanymi niedawno drewnianymi schodami.

3. Punkt widokowy w Suchaczu

Punkt widokowy im. Carla Pudora otrzymał nazwę na cześć prezesa przedwojennego elbląskiego klubu turystycznego, który powstał w 1901 r. W tym miejscu istniał kiedyś taras widokowy należący do „Zameczku nad Zatoką”, w którym dziś ma siedzibę szkoła, a przed wojną pełnił on rolę hotelu.

Kilka lat temu miejsce zostało zrewitalizowane, powstały parasole, ławki i miejsce na ognisko.

Na punkt widokowy dojdziecie starymi schodami prowadzącymi do Zameczku, a następnie ścieżką przez las.

4. Punkt obserwacyjny Ptasi Raj w Rangórach

Ścieżka edukacyjna „Ptasi Raj” w Rangórach to miejsce, do którego warto przyjechać o każdej porze roku. Przebiega ona bowiem obok rezerwatu przyrody „Zatoka Elbląska”, którego celem jest ochrona żyjących tu ptaków.

Na końcu ścieżki znajduje się ok. 50-metrowy pomost i taras widokowy, z którego możecie obserwować Zatokę i pobliskie trzcinowisko, zawsze pełne ptactwa.

Jeżeli wybieracie się tutaj autem, najlepiej z drogi 503 skręcić na Dom Pomocy Społecznej w Rangórach, i kilkadziesiąt metrów za nim znajduje się parking.

5. Góra Chrobrego w Elblągu

Ostatnią propozycją punktu widokowego na Wysoczyźnie Elbląskiej jest Góra Chrobrego. Jest to wzniesienie znajdujące się na obrzeżach Elbląga, na terenie lasu Bażantarnia. Możecie stąd podziwiać panoramę całego Elbląga. Przy dobrej widoczności widać również okolicę miasta, nawet do kilkunastu kilometrów w kierunku Gdańska.

Najpiękniejsze są tu zachody słońca, więc jeśli będziecie mieli taką możliwość, to przyjedźcie tu właśnie o tej porze dnia.

W pobliskiej Bażantarni znajdziecie wiele szlaków pieszych, rowerowych i polanę piknikową. Na Górze Chrobrego funkcjonuje również wyciąg narciarski (ale jego otwarcie musicie sprawdzać na bieżąco, ponieważ nie jest czynny każdej zimy).

Wysoczyzna Elbląska – mapa punktów widokowych