
Wydma Orzechowska to kolejna, mniej znana wydma nad naszym morzem, którą postanowiłam zobaczyć. Położona tylko 5 kilometrów od centrum Ustki, jest ciekawym pomysłem na przerwę w plażowaniu lub atrakcją poza sezonem letnim.
Wydma Orzechowska – mapa
Trasa – ścieżka dydaktyczna
3-kilometrowa ścieżka dydaktyczna przez Wydmę Orzechowską zaczyna się oficjalnie przy miejscowości Zapadłe. Kierunkowskaz przy głównej drodze pokieruje was w polną drogę, na końcu której jest parking z wiatami. Spokojny, nieśpieszny spacer szlakiem zajmie wam ok. 1,5.
Numeracja tablic informacyjnych sugeruje, abyście skierowali się od parkingu w prawo i okrążyli Wydmę od strony wschodniej. Rozważcie jednak rozpoczęcie spaceru w odwrotnym kierunku – według mnie ta połowa szlaku jest ciekawsza 🙂
My poszliśmy właśnie „pod prąd”.
Początek trasy prowadzi przez las i na początku pomyślałam: „No gdzie te wydmy?!” 😉 Ale okazało się, że ten odcinek – mimo październikowego deszczu – był również piękny. Pagórki, poskręcane lub powalone ogromne drzewa, schodki…
Przyznam, że rzadko czytam tablice informacyjne na takich ścieżkach, bo przeważnie jestem bardziej zainteresowana tym, co dookoła (chociaż tablice właśnie o tym piszą! 😉 ) Ale tutaj o dziwo nawet się przy nich zatrzymywałam, by dowiedzieć się, jak powstają wydmy i jak tworzy się roślinność wokół nich.
Sama trasa jest dobrze oznakowana, więc nie musicie co chwilę sprawdzać, gdzie jesteście.
Po około 800 metrach dojdziecie do wydmy.
Najpierw zobaczycie ją „z dołu”, w całej okazałości. W oddali pojawią się schodki i mnie bardzo korciło, aby skrócić sobie trasę i przejść przez wydmę do tych schodków 😉 Ale spokojnie, szlak sprawiający wrażenie oddalającego się od wydmy, zaprowadzi was do miejsca, gdzie te schodki i kładki zaczynają się.
Dzięki nim wejdziecie na szczyt wydmy, na którym znajduje się mała platforma widokowa. Okazuje się, że wydma jest dużo większa niż to się wydawało na dole. Spora jej część jest porośnięta drobną roślinnością.
Drewniane schody okrążają wydmę i kończą się na jej północnym odcinku, przy wiacie turystycznej. Tutaj szlak zawraca do parkingu i prowadzi przy zboczu wydmy, na skraju lasu i łąk.
To jak, kiedy się wybieracie? 🙂
Informacje praktyczne, dojazd
- Nadleśnictwo Ustka: regulamin ścieżki dydaktycznej;
- Rowerem można przejechać tylko wschodnią część szlaku. Możecie go zostawić przy wiacie przy północnym zboczu wydmy i wdrapać się schodkami na jej szczyt;
- Jeżeli będziecie nocować w Orzechowie Morskim, do ścieżki można też dojść od strony północnej;
- Między wydmą a Orzechowem Morskim znajduje się punkt widokowy w dostrzegalni przeciwpożarowej. Skontaktujcie się tylko wcześniej z Nadleśnictwem, aby sprawdzić dni i godziny otwarcia;
- Odległość plażą między Ustką a Orzechowem wynosi ok. 4 km