Zapraszam na malowniczą podróż do serca Kaszub, gdzie czeka na was wiatrak w Ręboszewie – jedna z ciekawszych i fotogenicznych atrakcji tego regionu.


Wiatrak w Ręboszewie

Wiatrak-koźlak w Ręboszewie góruje na szczycie Góry Sobótka, jednym z najwyższych wzniesień na Kaszubach. Z tego miejsca rozpościera się zachwycający widok na jeziora Małe Brodno i Kłodno, oraz malownicze lasy i wzgórza, które są charakterystyczne dla Szwajcarii Kaszubskiej.

Zobaczycie stąd nawet wieżę widokową na Wieżycy koło Szymbarka, którą też wam polecam odwiedzić.

Chociaż wiatrak jest współczesną repliką, na najwyższym piętrze odtworzono oryginalną maszynownię, wykorzystując elementy uratowane z wiatraków z okolic Sokółek na Podlasiu oraz młynów z Wielkopolski. Trzon budowli jest solidnie murowany, z drewnianymi wykończeniami zarówno wewnątrz, jak i na zewnętrznych ścianach.

Sam wiatrak składa się z trzech kondygnacji: na ostatnim piętrze znajduje się wspomniana maszynownia, na pierwszym piętrze znajduje się apartament dostępny do wynajęcia, a na parterze mieści się kawiarnia oraz sklepik z pamiątkami.

Niestety, kiedy odwiedzałam wiatrak, było już po sezonie letnim i nie miałam możliwości zajrzenia do jego wnętrza. Ale można z kubkiem własnej kawy przysiąść koło wiatraka na mały odpoczynek lub piknik i pozachwycać się malowniczym widokiem Szwajcarii Kaszubskiej.

wiatraki na Kaszubach
punkt widokowy Sobotka Reboszewo

Informacje praktyczne

/Parking: Przy wiatraku znajdują się dwa parkingi. W sezonie letnim polecam wam zatrzymać się na dolnym, ponieważ mijanie się z autami zjeżdżającymi z góry może być trudne. Podejście z dolnego parkingu do wiatraka to ok. 200 metrów.
/Godziny otwarcia: najlepiej sprawdzić aktualności na Facebook’u Wiatrakcje


Wiatrak w Ręboszewie – Wiatrakcje
Adres: Ręboszewo 16D

Co zobaczyć w okolicy wiatraka w Ręboszewie?

Warto nie kończyć wycieczki przy wiatraku i przejść ok. 250 metrów ścieżką w kierunku południowym do punktu widokowego Sobótka. Samo miejsce nie jest może zbyt zadbane, ale widoki to rekompensują. Widać stąd bowiem tę część krajobrazu, która przy wiatraku jest przysłonięta przez las.

punkt widokowy Sobotka

A jeśli w międzyczasie zgłodnieliście, to dosłownie kilkadziesiąt kroków dalej znajduje się pyszna i psiolubna restauracja Modra Sobótka. Polecam pierogi z gęsiną!


Restauracja Modra Sobótka
Adres: Ręboszewo 16

A jeśli planujesz dłuższy pobyt w tej okolicy, zajrzyj do wpisu o Szwajcarii Kaszubskiej po inspiracje:

PRZECZYTAJ WIĘCEJ | „Szwajcaria Kaszubska – 8 miejsc wartych zobaczenia”

Mapa

Udanego pobytu na Kaszubach!