Alpy austriackie wybrałam jako cel mojej majówki. Okazało się, że w tym czasie niektóre atrakcje i ciekawe miejsca są niedostępne ze względu na leżący jeszcze śnieg, więc zwęziłam wybór do Alp Kitzbühelskich. Poniżej znajdziecie propozycję wyjazdu idealną np. na długi weekend. Ale jeśli chcecie przedłużyć ten pobyt, to możecie tak jak ja włączyć do niego Innsbruck.

P.S. a do wszystkich opisanych tu miejsc wejdziecie z psem!


Alpy Kitzbühelskie

Alpy Kitzbühelskie to pasmo górskie w północnej Austrii i obejmuje miejscowości St. Johann in Tirol, Kitzbühel, Pillerseetal, Brixental, Wildschönau i Alpbach.

Najwyższym szczytem jest Kreuzjoch o wysokości 2558 m n.p.m., co sprawia, że Alpy Kitzbühelskie są raczej niskie w stosunku do otaczających je gór.
Ciekawostką jest to, że były często scenografią do filmów zwanych Heimatfilme – „filmów ojczyźnianych” charakterystycznych po II wojnie światowej dla niemieckojęzycznych krajów i przedstawiających idylliczne życie na wsi.

Wodospady Krimml

Najwyższy wodospad w Austrii i jeden z najwyższych na świecie znajduje się właśnie w tym regionie. To wodospady Krimml o wysokości ok. 380 metrów leżące na terenie Parku Narodowego Wysokie Taury. Rzeka Krimmler Ache spływa w dół przez głęboki stok, tworząc 3-częściowy wodospad.

Ścieżka prowadzi w górę wodospadów przez kilka platform widokowych, z których można podziwiać przepiękną dolinę i poczuć chłodny powiew wody. Cała trasa zajmie wam ok. 1,5 godziny. W maju najwyżej położona część szlaku może być jeszcze zamknięta ze względu na śnieg i lód.

Dodatkową atrakcją jest możliwość zwiedzenia WasserWelten Krimml – centrum turystyczne poświęcone wodospadom i roli wody (wymaga zakupienia dodatkowego biletu lub biletu łączonego).


Wodospady Krimml (Krimmler Wasserfälle)
https://www.wasserfaelle-krimml.at/en/
Otwarte do zwiedzania od połowy kwietnia do października
Cena wejściówki na szlak: dorośli 5€, dzieci 2€

Park Dzikich Zwierząt w Aurach

Wildpark w Aurach został założony w 1972 roku na terenie gospodarstwa Branderhof i jest prywatną własnością. Na wysokości 1080 m n.p.m. na ogromnym terenie 70 hektarów spotkacie głównie zwierzęta alpejskie – jelenie, daniele, rysie, świstaki, dziki a także kilka bardziej egzotycznych gatunków. Część z nich biega swobodnie po terenie, część żyje na ogrodzonych wybiegach.

Dodatkową atrakcją jest karmienie zwierząt, które odbywa się codziennie o godzinie 14:30 (z wyjątkiem okresu rykowiska między połową września do połowy listopada).

Poza zwierzętami, czekają tu na was przepiękne widoki na bajkową scenerię Kitzbühelskich, a także restauracja z lokalnymi daniami.


Park Dzikich Zwierząt w Aurach
Adres: Wildparkweg 5, 6371 Aurach bei Kitzbühel

http://www.wildpark-tirol.at/en/wildpark-aurach.html

Otwarty w godzinach: 10:00 – 17:00
Cena biletu: dorośli 9€, dzieci 6€

Jezioro Schwarzsee

Około 2 km na zachód od Kitzbühel w sercu Alp Kitzbühelskich leży jezioro Schwarzsee. Uważane jest ono za jedno z najpiękniejszych i najcieplejszych jezior do kąpieli w Alpach. Dzięki zawartości torfowisk latem jezioro bardzo szybko się nagrzewa. Jezioro zachęca do pływania, spacerów, wędkowania i przejażdżek motorówką – sprzęt można wypożyczyć na miejscu.

Ze względu na piękną pogodę, zdecydowałam się na spacer wokół jeziora. Jest to łatwa i przyjemna trasa o długości ok. 2,5 kilometra. Można tu podziwiać wyjątkowy panoramiczny widok na Wilder Kaiser, Kitzbüheler Horn i okoliczne góry.


Parking przy jeziorze:
Am See 5, 6370 Kitzbühel

Twierdza Kufstein

Dojeżdżając do miasteczka Kufstein nie da się nie zauważyć górującej nad nim twierdzy. Pierwsza historyczna wzmianka o fortecy pochodzi z 1205 roku. Ponieważ leży na granicy Tyrolu i Bawarii, ma burzliwą przeszłość i często zmieniała „właścicieli” i przeznaczenie. Na przykład za czasów Austro-Węgier było tu więzienie.

Na górę twierdzy można się łatwo dostać panoramiczną windą. Przejazd nią jest uwzględniony w cenie biletu. Oprócz spaceru murami przygotowano tutaj wiele wystaw i eksponatów. Do sal muzealnych nie wejdziecie z psem, ale pozostały teren twierdzy Kufstein jest psiolubny.

Jedną z ważniejszych atrakcji są największe na świecie wolnostojące organy Heldenorgel (Organy Bohaterów). Codziennie w południe rozbrzmiewają ich dźwięki ku pamięci ofiar konfliktów zbrojnych, wzywając do pokoju na świecie.

Oprócz twierdzy warto odwiedzić również starą część miasta Kufstein. Wąskie brukowane uliczki i kolorowe budynki naprawdę zachwycają i są bardzo fotogeniczne.


Twierdza Kufstein
Adres: Festung 2, 6330 Kufstein

https://www.festung.kufstein.at/en

Otwarta w godzinach: 11:00 – 16:00
Ceny biletów: dorośli 12,5€, dzieci 7,5€

Alpy Kitzbühelskie – Mapa

Gdzie nocować?

Jako bazę wypadową wybrałam miejscowość Kirchberg in Tirol, ze względu na jej centralne położenie wobec wszystkich powyższych atrakcji.

Pensjonat Sonnplatz oferuje nocleg w kilku domach, ja zdecydowałam się na apartamenty w domu Schoenblick.
P.S. Wynajmując apartamenty w Austrii mające formę samodzielnych mieszkań, do ceny należy doliczyć końcowe sprzątanie.


Sonnplatz – apartamenty Schoenblick
Wehrbachweg 4, 6365 Kirchberg in Tirol, Austria

https://www.sonnplatzl.com/english/


A co z wyżywieniem?
W pobliskich miejscowościach (Kirchberg czy Kitzbühel) znajdziecie pełno knajpek z lokalnymi potrawami.
Osobiście bardzo lubię kuchnię z regionu Alp, niezależnie od kraju. Chociaż w przypadku tego pobytu niewiele mogłam jej spróbować. Niestety, w Alpy Kitzbühelskie wybrałam się w czasie polskiej majówki, a w austriackich górach był to okres przejściowy między sezonem letnim a zimowym. I właściciele korzystają z tego, robiąc sobie przerwę i na większości knajpek wisiały kartki o treści „Jesteśmy na wakacjach” 😉

Do zobaczenia w trasie!