Tiské Stěny poznałam przy okazji wyprawy do Szwajcarii Czesko-Saksońskiej. To niezwykłe formacje skalne tworzące labirynt kamiennych wież i wąwozów, jest też kilka świetnych punktów widokowych na skalne miasto i na okolicę.


Tiské Stěny

Wysokie nawet na 70 metrów piaskowcowe formacje skalne wyrastają ponad lasy otaczające miejscowość Tisa, tworząc imponujące skalne miasto zwane Tiské Stěny (Tiskie Ściany).

Kształtowały się przez miliony lat. Piaszczyste osady na dnie morskim utwardziły się, tworząc piaskowce. Po ustąpieniu morza erozja, wulkaniczne osady i siły natury ukształtowały te skały, tworząc charakterystyczne formacje, nisze i tunele. Proces ten doprowadził do powstania unikalnych labiryntów skalnych, które dziś możemy podziwiać w Tiské Stěny.

Tiské Stěny – trasy

Tiské Stěny można zwiedzać korzystając z dwóch wyznaczonych szlaków: Velké i Malé Stěny (Wielkie i Małe Ściany). Obie trasy są okrężne i łączą się ścieżką edukacyjną tworząc „ósemkę”. W kasie otrzymacie mapkę, dzięki której poznacie nazwy najważniejszych skał.

Trasa Malé Stěny

Na trasie Malé Stěny czeka na was 19 formacji skalnych, takich jak np. Brama Leśna, Ambona, Jaskinia Potwora i Stopa Słonia. Ta część skalnego miasta jest mniejsza, ale więcej tu labiryntów i wąskich przejść. Są też 2 punkty widokowe, mi się szczególnie podobał ten od strony zachodniej.
Ponieważ Tiské Stěny są również popularnym miejscem wspinaczkowym, możecie zobaczyć wspinaczy na pionowych skałach znajdujących się przy drugiej trasie, Velké Stěny.

Malé Stěny mają około 1,5 km i ich przejście zajmie wam minimum 30 minut szybkim tempem. Doliczcie sobie jednak trochę czasu na eksplorację zakamarków, wejścia do jaskiń i podziwianie widoków.

Trasa Velké Stěny

Jeśli zaczniecie spacer od strony południowej skalnego miasta, to na trasę Velké Stěny wejdziecie przez przepiękną skalną bramę. W tej części zobaczycie około 50 formacji skalnych, m.in. Tańczącego Niedźwiedzia, Bramę Zwycięstwa, Ule czy Salę Rycerską.

Szlak przez Velké Stěny to około 2,5 km i potrzebujecie minimum 1 godziny, aby go przejść.

Co zobaczyć w okolicy – Děčínský Sněžník

Będąc już w czeskiej części Gór Połabskich, polecam wam wybrać się również na Děčínský Sněžník.

Na szczycie Děčínskiego Sněžníka (723 m n.p.m) znajduje się zabytkowa 33-metrowa wieża widokowa przypominająca wieże zamkowe i ozdobiona jest pseudogotyckimi elementami. Hrabia František Antonín Thun zlecił jej budowę w 1864 roku z bloków piaskowca według projektu drezdeńskiego architekta. Jej pierwotnym przeznaczeniem były pomiary geograficzne, jednak prace geodetów przerwała wojna prusko-austriacka. Potem wieża zaczęła przyciągać turystów, i z tego powodu dobudowano małą karczmę.

Jeśli chcecie wejść na szczyt wieży, to należy kupić bilet w barze u podnóża wieży. Razem z biletem dostaniecie klucz do wieży z przykazaniem, aby zamykać za sobą drzwi. Na górę prowadzą 173 stopnie i roztacza się stamtąd widok na Góry Połabskie, Czeską Szwajcarię, Rudawy i szczyty Gór Łużyckich.

BILETY | Dorośli 30 CZK, dzieci 15 CZK
GODZINY OTWARCIA |
kwiecień – październik: poniedziałek – piątek 10:00 – 17:00, sobota, niedziela i święta 9:00 – 17:00
listopad – marzec: poniedziałek – piątek 11:00 – 17:00, sobota, niedziela i święta 10:00 – 17:00
W przypadku złej pogody wieża widokowa jest zamknięta.

Szlak na Děčínský Sněžník może mieć dwa warianty:
łatwiejszy, z asfaltową nawierzchnią na całej długości – jest jednocześnie trasą rowerową (na mapie poniżej jest to górna część pętli) i powrót tą samą drogą. Ten wariant to ok. 4,8 km, które pokonacie w ok. 1,5 godziny.
okrężny, jeśli chcecie sobie trochę urozmaicić wędrówkę – w pewnym momencie odbijacie z asfaltu w prawo w las i tędy dochodzicie do wieży widokowej i wracacie asfaltową drogą rowerową. Taka pętla ma ok. 4,3 km i zajmie ok. 1,5 godziny.

Tiské Stěny – bilety, dojazd, parking

Wejście | Są dwa wejścia do Tiské Stěny – od strony południowej i wschodniej. Ja wybrałam to od południowej, ponieważ prowadzi do miejsca, gdzie stykają się obie trasy: Malé tiské stény i Velké tiské stény. Jeśli chcecie przejść całość w jak najkrótszym czasie, to myślę, że jest to najlepsze rozwiązanie.

Bilety| w 2024 r.:
dorośli – 50 CZK, dzieci – 25 CZK.

Kasa biletowa była czynna tylko w określonych godzinach, ale wstęp jest możliwy przez całą dobę. W ten sposób pierwszego dnia, jadąc tam na zachód słońca, nic nie zapłaciłam, ponieważ kasa była zamknięta. Kupiłam bilet kolejnego dnia, gdy zwiedzałam Tiské Stěny o „normalnych” godzinach.

Parking i dojazd | Płatne parkingi są dostępne w okolicy każdego z wejść do skalnego miasta.

Nocleg | Jeśli chcecie przenocować w okolicy, to polecam psiolubny pensjonat Country House Tisa. Przy pensjonacie jest również mini-kemping i wynajęłam tu przyczepę na kilka dni.

Tiské Stěny z psem| Tiské Stěny można zwiedzać z psem. Nie ma żadnych specjalnych utrudnień, typu drabinki, itp., ewentualnie schody, jeśli macie starszego psa. Polecam ubrać psa w szelki, dla jego bezpieczeństwa zwłaszcza w górnych partiach skał.

Tiské Stěny – mapa

Udanej wędrówki w Tiské Steny!