Szwajcaria Kaszubska – kraina lasów, jezior i pagórków. Nazwa regionu nie wzięła się znikąd – malownicze krajobrazy przywodzą na myśl tę „prawdziwą” Szwajcarię. Sercem tego magicznego zakątka Polski jest Kaszubski Park Krajobrazowy.
Pięknie tu o każdej porze roku, ja wybrałam się jesienią i polecę wam miejsca, które najbardziej mnie urzekły.


1. Droga Kaszubska

Przez samo serce Kaszubskiego Parku Krajobrazowego prowadzi samochodowa trasa krajobrazowa zwana Drogą Kaszubską. Ma długość ok. 20 km, została wybudowana w latach 60. XX wieku i dosłownie wije się między jeziorami i wzgórzami. Nazwałabym ją „Szwajcarią Kaszubską w pigułce” – idealna, by poznać krajobraz tego regionu.

Droga Kaszubska rozpoczyna się we wsi Garcz, a kończy w okolicy Wieżycy.

2. Wiatrak koźlak w Ręboszewie

Wiatrak-koźlak w Ręboszewie góruje na szczycie Góry Sobótka, jednym z najwyższych wzniesień na Kaszubach. Z tego miejsca rozpościera się zachwycający widok na jeziora Małe Brodno i Kłodno, oraz malowniczy krajobraz Szwajcarii Kaszubskiej.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ | „Wiatrak w Ręboszewie”

3. Pracownia Ceramiki Kaszubskiej w Chmielnie

Podróżując po malowniczych zakątkach Szwajcarii Kaszubskiej, warto zatrzymać się w Chmielnie, miejscowości słynącej nie tylko z pięknych jezior, ale i z bogatej tradycji ceramicznej. Historia chmieleńskiej ceramiki sięga przełomu XIX i XX wieku, kiedy to wraz z Kościerzyną i Kartuzami, Chmielno uznawane było za jeden z najstarszych ośrodków garncarskich w regionie. To tutaj, w 1897 roku, Franciszek Necel, zakorzenił tradycję tworzenia unikatowych wyrobów ceramicznych, które do dziś zachwycają swoimi ornamentami. Motywy takie jak gałązka bzu, tulipan, gwiazda kaszubska, rybia łuska, wianek kaszubski i lilia stały się charakterystyczne dla ceramiki Neclów, nadając jej niepowtarzalny charakter.

W 1993 roku powstało muzeum poświęcone tej niezwykłej dziedzinie rzemiosła. Możecie tu nie tylko zapoznać się z fascynującą historią rodziny Necel, ale również zobaczyć, jak powstają gliniane naczynia lub spróbować własnych sił na kole garncarskim. Mieści się tutaj również sklepik, gdzie możecie kupić jeden z wyrobów pracowni.

Muzeum Ceramiki Kaszubskiej w Chmielnie to nie tylko hołd dla wielopokoleniowej tradycji, ale także okazja, by doświadczyć kultury Kaszub z bliska przez pryzmat lokalnego rzemiosła.


Pracownika Ceramiki Kaszubskiej
Adres| ul. Gryfa Pomorskiego 65, 83-333 Chmielno
Godziny otwarcia | Marzec — Październik: 8-17 (pn-pt), 8-16 (sob), Listopad — Luty: 8-16 (pn-pt), 8-15 (sob)
Kontakt | tel. 663-672-720

4. Dwór Wybickich w Sikorzynie

W Sikorzynie, w otoczeniu malowniczego parku z aleją lipową, znajduje się miejsce, które przez wieki było świadkiem życia rodziny Wybickich, zanim przenieśli się do Będomina, miejsca narodzin Józefa Wybickiego, autora hymnu Polski.

Jak dla wielu takich miejsc w Polsce, jego powojenne dzieje były niezbyt dla niego łaskawe. Na szczęście, dzięki zaangażowaniu historyka sztuki z Gdańska, który nabył dworek, został on starannie odrestaurowany. Prace trwały aż dziesięć lat, ale efekt jest zachwycający – dworek nie tylko odzyskał swój dawny splendor, ale także został przekształcony w muzeum. Teraz, wędrując po jego wnętrzach, można podziwiać wyposażenie typowe dla dawnych dworków, od oryginalnych pieców kaflowych, po meble i sprzęty z przełomu XIX i XX wieku. Każdy element wnętrza, każdy mebel i każdy detal został starannie dobrany, tworząc atmosferę, jakby czas się tu zatrzymał. I rzeczywiście ma się wrażenie, jakby się chodziło po czyimś domu, a nie po muzeum.

Architektonicznie, dworek prezentuje się jako zespół budynków z różnych epok, z najstarszą częścią frontową, nowym skrzydłem z XVIII wieku i częścią ogrodową z XIX wieku.

Dobra wiadomość dla podróżujących z psami – one też mogą tu z wami wejść. Zarówno do środka dworu, jak i do przyległego parku i roślinnego labiryntu. A dowodem na psiolubność jest sam właściciel dworu, którego spotkaliśmy i który poczęstował Skippera przysmaczkami 🙂


Dwór Wybickich w Sikorzynie
Adres | ul. Rodu Wybickich 62, 83-316 Sikorzyno

5. Punkt widokowy Złota Góra

Niedaleko miejscowości Brodnica Górna znajduje się Złota Góra – popularne miejsce z punktem widokowym, skąd można podziwiać jezioro Brodno Wielkie.
W latach 60-tych XX wieku postawiono tu monumentalny pomnik poświęcony Bohaterom Ruchu Oporu Pomorza Gdańskiego.

Jednym z charakterystycznych elementów Złotej Góry jest amfiteatr w kształcie odwróconej łodzi. To tutaj odbywa się corocznie latem „Truskawkobranie” – impreza, która przyciąga zarówno lokalnych mieszkańców, jak i turystów z całej Polski. Poświęcona jest promocji kaszubskich truskawek, i oprócz napełnienia nimi swoich brzuchów, możecie wziąć też udział w jarmarku i festynie.


Dojazd | Punkt widokowy znajduje się przy skrzyżowaniu dróg Kartuzy-Stężyca i Kartuzy-Ostrzyce
Parking | Po drugiej stronie drogi

6. Kaszubska Wieża Widokowa na Wieżycy

Na szczycie Wieżycy (328,6 m n.p.m.), znajduje się jedna z największych atrakcji Szwajcarii Kaszubskiej – wieża widokowa im. Jana Pawła II. Aby wspiąć się na szczyt 35-metrowej wieży, trzeba pokonać 182 stopnie. Ale wysiłek rekompensuje panoramiczny widok na okolicę. Od lasu bukowego „pod stopami” pokrywającego Wieżycę, po okoliczne kaszubskie jeziora i pagórki. Podobno przy sprzyjającej pogodzie można dostrzec nawet Bałtyk, ale ja nie miałam okazji tego doświadczyć i nie mogę potwierdzić 😉

Za to mogę potwierdzić, że nie trzeba zostawiać psa na dole i możecie wejść na wieżę razem z nim. Oczywiście, jeśli się nie boi tego typu schodów.


Godziny otwarcia | Wieża jest czynna codziennie od 9:00 do 19:00 (w sezonie letnim) lub do 17:00 (w sezonie zimowym, zależne od warunków pogodowych).
Cennik | Bilet wstępu na wieżę kosztuje 10 zł (normalny) i 7 zł (ulgowy).
Dojazd i parking | w okolicy drogi na trasie Rybaki – Szymbark, są dwie możliwości – obie zaznaczyłam wam na mapie

Szwajcaria Kaszubska

widok z Wieżycy

7. Rezerwat Lubygość

Jeśli macie ochotę na dłuższy spacer na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, to polecam wam szlak przez rezerwat Lubygość. Możecie tu zabrać ze sobą psa (potwierdzone w Nadleśnictwie), byle nie schodzić ze szlaku i żeby trzymać psijaciela na smyczy.

Trasa, którą wam proponuję ma ok. 6 km i prowadzi wokół jeziora Lubygoszcz. Po północnej stronie jeziora ścieżką przyrodniczą, a szlakiem czerwonym od jego południowej strony.

Na szlaku czeka na was kilka ciekawych miejsc:

/ Groty Mirachowskie – są to niewielkie groty oparte na czymś w rodzaju kolumn. Nie jest to całkowicie dzieło matki natury, ponieważ przysłużyło się temu wydobywanie żwiru w tej okolicy jeziora. Podziwiać można je zza barierek przy szlaku, ponieważ istnieje ryzyko ich osunięcia.

/ Bunkier Ptasia Wola – w środku lasu odtworzono partyzancki bunkier, który należał do Tajnej Organizacji „Gryf Pomorski”.

/ Punkt widokowy Szczelina Lechicka – tutaj odpoczniecie w połowie trasy, podziwiając jednocześnie widok na jezioro Kocenko i Jeziora Potęgowskie. Skąd nazwa „szczelina”? Istnieje tutaj ciąg rynnowych jezior i w tym miejscu ta „rynna” dość mocno się zwęża, przypominając kształtem właśnie szczelinę.


Parking | bezpłatny, przy leśniczówce Mirachowo

Szczelina Lechicka szlak i punkt widokowy

szczelina lechicka

8. Dworek starostwa powiatowego w Mirachowie

Jadąc przez północną część Szwajcarii Kaszubskiej, zauważyłam z samochodu piękny dworek w centrum wsi Mirachowo. Okazało się, że to dworek starostów niegrodowych (rządców dóbr królewskich) i pełnił tę funkcję od XV do XVIII wieku. Obecnie jest w rękach prywatnych rodziny ostatniego przedwojennego właściciela.

Na podwórku porządku pilnowały dwa psiaki, więc Skipper pozostał w aucie, a ja szybko wyskoczyłam zrobić parę zdjęć. Piękne regionalne detale, budynki były odnowione w latach 70-tych XX w.


Parking | pod sklepem spożywczym w Mirachowie, 50 metrów na północ od dworku

Bonus – punkt widokowy koło Ostrzyc

W nagrodę, że dotarliście do końca wpisu, podzielę się z wami miejscem w Szwajcarii Kaszubskiej, które odkryłam przypadkiem 🙂

Około 1,5 km na południe od Ostrzyc, na wysokości wsi Kolano i ośrodka wypoczynkowego „Wieżyca”, nad drogą pojawi się niewielki most. Zostawcie auto w jego okolicy (w sezonie letnim parking może być płatny, ale nie ma tu innej możliwości zaparkowania). A następnie poszukajcie schodów na most. Jest to dość zaskakująca konstrukcja, ponieważ prowadzi na dach budynku przystani. Sam budynek do najpiękniejszych nie należy, ale rozpościera się z niego widok na zakole jez. Ostrzyckiego.

Szwajcaria Kaszubska – mapa atrakcji

Udanego pobytu w Szwajcarii Kaszubskiej!