Seceda to jeden z najsłynniejszych szczytów we włoskich Dolomitach. A na pewno z najczęściej fotografowanych. Chociaż jest tu mały haczyk, ponieważ zdjęcia zatytułowane „Seceda” najczęściej pokazują widok z niej w kierunku grani i masywu Odle. Tak, ten zielony trawiasty pagórek zakończony urwiskiem, który widzicie w zdjęciu tytułowym do tego wpisu, to nie jest widok na Secedę, ale z Secedy 😉

Ale… czy to ważne? 😉 Ważne na tyle, żebyście o tym wiedzieli, i niech nie powstrzyma to was od przyjazdu tutaj.

Seceda położona jest na wysokości 2519 m n.p.m. w regionie Val Gardena. Jest on słynny głównie jako ośrodek narciarski, ale i latem jest tu sporo turystów.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ |
Wyjazd w Dolomity – informacje praktyczne, noclegi
Dolomity latem – jakie szlaki wybrać?

A jak dostać się na Secedę?

Kolejka Ortisei – Seceda

Można oczywiście na własnych nogach, wybierając któryś ze szlaków prowadzących na szczyt.

Ja wybrałam kolejkę. Dojazd na Secedę odbywa się w dwóch etapach. Najpierw kolejką linową na odcinku Ortisei – Furnes, a następnie przesiadacie się na gondolową Furnes – Seceda.

Bilet dla osoby dorosłej w dwie strony kosztuje 35€.

Ciekawym pomysłem może być też skorzystanie z kolejki tylko w jedną stronę, a odcinek powrotny pokonać pieszo. Taki był też mój pierwotny plan, niestety było bardzo upalnie tego i w kolejne dni. Jak dla mnie – za gorąco na wędrówkę, zwłaszcza, że byłam z psem.

Linki:
Cennik biletów: seceda.it oraz parking

Adres dolnej stacji kolejki:
Via Val d’Anna 2, I-39046 Ortisei in Val Gardena

Seceda i szlaki piesze

Z górnej stacji kolejki każdy turysta kieruje swoje pierwsze kroki na szczyt Secedy z widocznym z daleka krzyżem, do którego trzeba się wspiąć jeszcze kilkadziesiąt metrów. Stąd warto na chwilę zejść „za” punkt widokowy, gdzie rozpościera się piękna panorama na okoliczne góry.

A gdzie zrobić to symboliczne zdjęcie? Z punktu widokowego będziecie już widzieć ten słynny urwany pagórek, ale najlepiej zejść jeszcze trochę niżej w jego kierunku. Stamtąd będziecie mieli lepszy kadr 🙂 Dla ułatwienia, zaznaczyłam to miejsce na mapie.

Tak jak wspominałam, mieliśmy trochę inny plan na ten dzień (chciałam wrócić szlakiem do dolnej stacji kolejki), lecz niestety z powodu upałów wybraliśmy się na nieśpieszne zwiedzanie okolicy widocznymi na zdjęciu ścieżkami.

Jeżeli chcielibyście zrealizować mój pierwotny scenariusz, to na stronie regionu Val Gardena znajdziecie mapę i opis szlaku z Secedy do Ortisei. Trasa ma ok. 8,5 km i zajmie wam 2,5 – 3 godziny.

Restauracje

Włoskie ceny mogą czasem przerażać, chociaż kwestia drogo-tanio jest zawsze subiektywna. W moim odczuciu, jak na Włochy i restaurację w górach, ceny są tu przystępne. Najtańsza pizza kosztuje 9€, dania obiadowe zaczynają się od 13€.

W przykładowym menu możecie zobaczyć, jakie dania serwuje restauracja przy górnej stacji kolejki Seceda.

Polecam wam Dreierlei Knödel, czyli danie regionalne Południowego Tyrolu. Są to trzy rodzaje klusek – ze szpinakiem, serem i szynką.

Na zdjęciu poniżej już ich nie zobaczycie, bo nigdy nie pamiętam, aby sfotografować, co jem 😉 Za to zobaczycie mój „deser”, czyli piwo bezalkoholowe, które idealnie orzeźwiało w te upalne dni.

Seceda z psem

Tak jak w innych miejscach w Dolomitach, tak i tutaj nie mieliśmy problemu z wjazdem z psem. Dodatkowa opłata do biletu na kolejkę to 5€.

Zabierzcie ze sobą kaganiec, ponieważ na odcinku Furnes – Seceda w kolejce może być więcej osób w wagoniku i może być ciasno. Pamiętajcie również o wodzie, ponieważ na tej wysokości jest to już otwarty teren i w razie upału nie znajdziecie tu zbyt dużo drzew dających cień.

Mapa