Na podstawie mojego dwutygodniowego wyjazdu samochodem do Norwegii, zebrałam dla Was najważniejsze informacje, które mogą Wam ułatwić zorganizowanie takiej podróży. Główne czynniki, które miały wpływ na poniższe decyzje było nocowanie pod namiotem na kempingach, oraz podróż z psem. Ale myślę, że z wielu porad również skorzystacie podróżując bez psa, lub chcąc nocować na dziko lub w domkach.

Znajdziecie tu informacje o przepisach drogowych w Norwegii, co spakować, o noclegach pod namiotem, o czym pamiętać podróżując z psem, i najważniejsze – ile mogą kosztować takie wakacje na własną rękę.

Poniższe wskazówki dotyczą pobytu w Norwegii latem (czerwiec-wrzesień). Musicie mieć na uwadze, że do kwietnia/maja i od września/października niektóre wysoko położone drogi mogą być zamknięte ze względu na warunki atmosferyczne.

norwegia wakacje na własną rękę

Przepisy drogowe w Norwegii

Dopuszczalne prędkości

Ogólne ograniczenie prędkości na norweskich drogach dla samochodów osobowych to 50km/h w miastach i terenach gęsto zaludnionych, oraz 80km/h na terenach pozamiejskich, o ile nie ma znaków z innymi ograniczeniami prędkości.

W celu sprawdzenia aktualnych przepisów warto zapoznać się z Ustawą o ruchu drogowym oraz listą znaków drogowych obowiązujących w Norwegii: „Przepisy dotyczące publicznych znaków drogowych, oznakowania dróg, sygnalizacji świetlnej i kierunków” (oba dokumenty można przetłumaczyć używając Google Translatora).

Tutaj znajdziecie link do (nieoficjalnego) zestawienia przepisów drogowych w krajach europejskich: link

Płatne drogi

Jeżeli planujecie podróż swoim samochodem przez Norwegię, najlepiej zarejestrować wcześniej swój pojazd w norweskim systemie EPC. Płatne drogi w Norwegii są bezbramkowe (oprócz przejazdu Tunelem Atlantyckim, gdzie trzeba uiścić opłatę przed wjazdem), a opłaty pobierane są na podstawie tablicy rejestracyjnej.
Jak to wygląda w praktyce?:

1. Przed wyjazdem, zarejestrujcie auto na stronie internetowej Euro Parking Collection (EPC).
2. Elektroniczną fakturę otrzymacie w ciągu kilkudziesięciu dni od ostatniego zarejestrowania waszego auta.
3. Jeżeli nie zarejestrujecie auta przed wyjazdem, fakturę otrzymacie pocztą. Taka procedura może dłużej trwać, nie macie również dostępu do zdjęć z kamer. Nieopłacenie faktury w terminie obciążone będzie dodatkową kwotą 300 NOK.

Moja faktura została wystawiona w listopadzie, czyli 3 miesiące po powrocie z Norwegii. Ile zapłaciłam? Za trasę opisaną w „Norwegia samochodem” wyszło ok. 90 zł (2016 r.): 16 zł na drodze E6 i 74 zł za przejazd mostem Hardangerbrua Rv.7.

Płatne drogi są zarządzane obecnie przez 5 firm, i na ich stronach możecie sprawdzić mapy oraz stawki:
Bompengeselskap Nord AS
Vegamot AS
Ferde AS
Vegfinans AS
Fjellinjen AS

AKTUALIZACJA 2024 | Swoje auto rejestrujecie na stronie EPASS24, która działa na podobnej zasadzie jak wyżej opisane. Dodatkowo, wprowadzono opcję oferującą różne zniżki, a która wymaga posiadania fizycznej „karty” (flyt pass), którą się umieszcza w aucie a na którą czeka się ok. 3-4 tygodnie od rejestracji. Z tej drugiej opcji nie korzystałam, więc nie powiem wam, jak działa w praktyce.

Inne

Światła mijania są obowiązkowe przez cały rok.
Pasy bezpieczeństwa obowiązują kierowców oraz wszystkich współpasażerów. Dzieci o wadze poniżej 36kg lub wzroście poniżej 135cm muszą korzysta z fotelika samochodowego.
Aktualną sytuację drogową (np. zamknięte odcinki) sprawdzicie na stronie vegvesen.no

Przygotowanie samochodu

Podróż do Norwegii może oznaczać trasę 3500-5000 km, dodatkowo trafi się wiele górskich dróg, które mogą być testem zwłaszcza dla starszych samochodów. Warto zrobić więc dokładny przegląd auta przed wyjazdem. Najprościej oddać auto do warsztatu, gdzie na takim przeglądzie sprawdzą np. układ hamulcowy (szczególnie istotne przy górskich drogach) czy płyny eksploatacyjne.

Co sprawdzić samemu?

/Ciśnienie w oponach – na większości stacji paliw znajdziecie kompresor, a prawidłowe wartości dla Waszego auta odczytacie najczęściej ze słupka bocznego drzwi auta. Pamiętajcie uwzględnić obciążenie bagażem. Sprawdźcie również ciśnienie w kole zapasowym.
/Światła
/Wycieraczki do szyb – norweska pogoda jest czasem nieprzewidywalna
/Ubezpieczenie assistance – sprawdźcie przed wyjazdem, co obejmuje Wasze ubezpieczenie. Jeżeli nie macie assistance, możecie dokupić pakiet podróżny. W razie awarii lub wypadku będziecie mieć zapewnioną naprawę, holowanie, auto zastępcze, czy transport i nocleg dla pasażerów.

Co zabrać?

/ Płyn do spryskiwaczy
/ Kamizelki odblaskowe dla każdego pasażera, gaśnicę, trójkąt, zapasowe żarówki – zabieram komplet tych rzeczy, niezależnie od wymogów w danym kraju
/ Zapasowy kluczyk do auta – do przechowywania przez inną osobę niż kierowca
/ Nawigacja samochodowa + mapa papierowa
/ Koło zapasowe lub zestaw naprawczy
/ Kable rozruchowe
/ Przetwornica – jeżeli chcecie nocować poza kempingami i będziecie mieli ograniczony dostęp do gniazdka elektrycznego, możecie wyposażyć się w przetwornicę, którą można podłączyć np. do zapalniczki samochodowej. W ten sposób podładujecie laptop czy tablet.

Samochodem do Norwegii – plan podróży

Propozycja 2-tygodniowej trasy

Propozycję trasy i relację znajdziecie na blogu we wpisie „Fiordy Norwegii na własną rękę – gotowa 2-tygodniowa trasa”.

Każdy z dni w powyższej trasie jest zaplanowany dość bezpiecznie pod kątem czasowym. Jazdę zaczynaliśmy między 9 a 10.00 (tylko na Preikestolen wyruszyliśmy trochę wcześniej) a kończyliśmy między 16 a 19.00, w zależności od ilości kilometrów i atrakcji po drodze.
Dzięki temu, jeżeli chcielibyście uwzględnić więcej miejsc lub skrócić czas wyjazdu, ten plan Wam daje taką możliwość.

Jak dostać się do Norwegii

Na mój wyjazd zdecydowałam się wybrać prom z Niemiec do Szwecji, oraz w drodze powrotnej prom z Norwegii do Danii (ceny i linki znajdziecie w sekcji Koszty Wyjazdu). Na oba promy mogłam zabrać psa bez wykupywania specjalnej kabiny (w jednym musiałam wykupić klatkę dla psa), i w tamtym momencie była to najbardziej optymalna (cenowo i czasowo) opcja.

Jakie są inne możliwości? Możecie wybrać drogę lądową przez Most nad Sundem (Oresund) łączący Danię ze Szwecją. Koszt biletu w jedną stronę zakupionego online to ok. 200 PLN (355 DKK) dla auta osobowego.

Promy wewnętrzne

Ukształtowanie terenu zachodniej Norwegii powoduje, że w wielu miejscach musicie podjąć decyzję, czy chcecie skrócić sobie drogę korzystając z promów samochodowych przez fiordy, czy chcecie jechać dłuższą trasą (chociaż czasem nawet nie ma takiego wyboru 😉 ). Na początku planowania swojego wyjazdu założyłam, że będę korzystać z promów, traktując je również jako atrakcję i doświadczenie. Połączenia z opisywanej tu trasy, wraz z cenami, znajdziecie pod koniec tego wpisu w sekcji Koszty Wyjazdu.

Noclegi

Nocowanie pod namiotem

Czym jest słynne skandynawskie prawo swobodnego poruszania się (Allemannsretten)? W Norwegii oznacza ono między innymi, że możecie rozbić namiot gdziekolwiek – na terenach wiejskich, górskich lub leśnych – pod warunkiem zachowania minimalnej odległości 150m od najbliższych zabudowań. Jeżeli chcielibyście nocować w jednym miejscu dłużej niż dwa dni (poza terenami górskimi), powinniście uzyskać zgodę właściciela ziemi.
Oczywiście ważne jest też, aby nie wyrządzać w danym miejscu żadnych szkód i pozostawić je uprzątnięte.

Tak więc jak widzicie, to prawo może Wam dość znacznie obniżyć koszty podróży do Norwegii. My jednak zdecydowaliśmy się na nocowanie pod namiotem na norweskich kempingach.

Mapa kempingów w Norwegii

Mapa online: Camping.no
Możecie również zamówić wersję papierową (za pokrycie kosztów przesyłki) lub pobrać wersję PDF.

Co zapakować – życie na kempingu

Pakując się na taki wyjazd, łatwo zabrać za dużo rzeczy na tzw. „wszelki wypadek”. Ale wychodzę z założenia, że jadąc autem można sobie trochę pozwolić na taki nadmiar 😉

Pewne rzeczy z poniższej listy możecie uznać za zbędne w swoim przypadku, ale są to rzeczy, które rzeczywiście użyliśmy podczas swojego wyjazdu.
Wszystko to zapakowaliśmy w przezroczyste pudła kupione w supermarkecie, starając się pogrupować rzeczy wg kategorii. Bardzo ułatwia to potem rozpakowanie się na kempingu i kolejne pakowanie rano – polecam Wam ten patent.

/ Dokumenty obywatele polscy mogą wjeżdżać do Norwegii z paszportem lub dowodem osobistym)
/ Namiot – nasz model to Fjord Nansen Korsyka III
/ Gumowy młotek do wbijania śledzi
/ Mata samopompująca (lub zwykły materac + pompka), wraz z zestawem naprawczym
/ Mata aluminiowa pod materac, służąca jako izolacja
/ Śpiwór – tutaj kluczowa jest temperatura, na jaką przeznaczony jest śpiwór. Ja używałam modelu Floro od Fjord Nansen o parametrze T lim: 5°C/T comf: 10°C (przy wyborze śpiwora mężczyźni powinni się kierować parametrem T lim, kobiety parametrem T comf)
/ Plandeka – może być taka zwykła kupiona w markecie budowlanym. Nasza w większości sytuacji służyła nam jako podłoga w przedsionku namiotu. Raz uratowała nam noc, kiedy z powodu ciągłego deszczu namiot zaczął przeciekać, więc przykryliśmy go plandeką.
/ Składany stolik i krzesła – polecam krzesła tego typu z Decathlon-u: link
/ Przedłużacz 20-30m, do używania na zewnątrz
/ Linka do prania + linki elastyczne
/ Mała szczotka do zamiatania
/ Latarka
/ Kuchenka gazowa z zapasowymi kartuszami (+zapałki/zapalniczka) – jedna chyba z niewielu rzeczy, którą niepotrzebnie wieźliśmy z Polski. Okazało się, że kempingi są dobrze wyposażone i korzystaliśmy z ich kuchni. Jeżeli byście jednak chcieli zabrać, to my mieliśmy ten model z Decathlonu: link
/ Kuchenne: deska do krojenia, sztućce, nóż, kubki, garnek, ścierki/ ręczniki papierowe, płyn do naczyń, coś do przenoszenia naczyń do kuchni, np. składane silikonowe wiadro
/ Jedzenie: woda mineralna, makarony, ryże, dania gotowe w słoikach, przyprawy, kawa, herbata, sosy do makaronu, pasztet, kabanosy, chleb tostowy z długim terminem przydatności, dżem, płatki śniadaniowe, i inna żywność wg upodobań (którą da się przewieść bez lodówki)
/ Worki na śmieci
/ Termos – aby przynieść wodę z kuchni, lub zabrać w drogę kawę lub herbatę
/ Grille jednorazowe – idealnie się sprawdziły na tym wyjeździe, zwłaszcza w bardziej męczące dni, gdy nikt nie miał ochoty gotować 😉
/ Apteczka (leki przeciwbólowe, na biegunkę, elektrolity, do dezynfekcji, przeciwuczuleniowe, plastry, na chorobę morską/ lokomocyjną)
/ Kosmetyki
/ Papier toaletowy, mokre chusteczki, suche mydło antybakteryjne
/ Lodówka (my nie mieliśmy)
/ Szara taśma Duct i „trytytki” (opaski zaciskowe) – ratują każdą sytuację 😉

Co zapakować – odzież

Ze względu na zmienną pogodę (czasem słońce, czasem deszcz lub wiatr), polecam Wam zabrać takie ubrania, aby ubierać się warstwowo. Na przełomie lipca i sierpnia większość dni była słoneczna, ok.22 stopni i chodziliśmy w bluzkach na krótki rękaw, ale pod ręką trzeba było zawsze mieć coś chroniącego przed wiatrem.

Co warto spakować?

/ kurtka przeciwdeszczowa
/ wiatrówka
/ polar
/ bielizna termoaktywna – my używaliśmy kompletów góra i dół do spania, i w razie potrzeby wyjścia z namiotu (np .z psem) można było szybko założyć na to spodnie dresowe i bluzę
/ wygodne buty, klapki pod prysznic
/ plecak
/ ręcznik szybkoschnący – na takim wyjeździe jest mało okazji, by odzież czy ręcznik dobrze wyschła

Koszty wyjazdu

Mój wyjazd do Norwegii odbył się w 2016 roku, ale poniższe ceny uaktualniłam dla Was bazując na danych ze stycznia 2020 r. Nie obejmują one wyżywienia, ponieważ większość suchego prowiantu zabraliśmy z Polski, dokupując na bieżąco tylko świeże produkty.

Wszelkie ceny przeliczyłam z NOK na PLN wg kursu średniego z 17.01.2020:
100 NOK=42,8 PLN

Promy

/ Prom Sassnitz – Trelleborg (Niemcy – Szwecja):
– Rozkład: link
– Koszt w 2016r.: 390zł w taryfie Flexi
– Rejs 25 lipca, rezerwacja dokonana w maju, dorosły+dziecko+samochód osobowy
– Pies na pokładzie: ze względu na zmieniające się regulaminy, radzę przed dokonaniem rezerwacji zadzwonić do Stena Line z pytaniem, jak zgłosić przewóz psa (czy wystarczy zgłoszenie na odprawie w porcie, czy trzeba to zrobić wcześniej).

AKTUALIZACJA: w czerwcu 2020 r. Stena Line zlikwidowała połączenie na trasie Sassnitz – Trelleborg. Istnieje jednak jeszcze inne połączenie z Niemiec do Szwecji – z Rostock do Trelleborg.

/ Prom samochodowy Sølsnes – Åfarnes (auto <6m + 2 dorosłych): 64 PLN (150 NOK)
/ Prom samochodowy Linge – Eidsdal (auto <6m + 2 dorosłych): 62 PLN (144 NOK)
/ Prom samochodowo-wycieczkowy Kaupanger-Gudvagen (auto <6m + 2 dorosłych. Zniżki przy większej ilości pasażerów. Duży pies za dodatkową opłatą): 524 PLN (1225 NOK)
/ Prom samochodowy Nesvik – Hjelmeland (auto <6m + 2 dorosłych): 51 PLN (119 NOK)
/ Prom samochodowy Oanes – Lauvvik (auto <6m + 2 dorosłych): 51 PLN (119 NOK)
Uwaga: w roku 2020 na tym odcinku ma zostać otwarty tunel.

/ Prom Stavanger – Hirtshals (Norwegia – Dania):
– Rozkład: link
– Koszt w 2016r.: 182 EUR (2 osoby+2 fotele lotnicze+auto+box dla psa. Rejs 7 sierpnia, bilety kupione w maju)
– Zasady przewozu psów na promie: link

Paliwo

Korzystając np. ze strony E-petrol możecie sprawdzić ceny paliw w Europie.

Szwecja: 500 km = 6,42 PLN * (500/100)*6,1 l = 196 PLN
Norwegia: 2000 km = 7,54 PLN * (2000/100)*6,1 l = 920 PLN
Dania: 360 km = 7,42 PLN * (360/100)*6,1 l = 163 PLN
Niemcy: 540 km = 6,07 PLN * (540/100)*6,1 l = 200 PLN
Polska: 1190 km = 4,97 PLN * (1190/100)*6,1 l = 361 PLN

Czyli podsumowując, koszt paliwa E95 może wynieść 1840 PLN. Oczywiście kwota ostateczna zależy od tego, jakiego paliwa używacie, jakie spalanie ma Wasze auto (do powyższych wyliczeń przyjęłam spalanie 6,1 l/100 km). Warto również przed przekroczeniem granic zatankować w kraju, w którym paliwo jest tańsze. Czyli zatankować w Szwecji przed wjazdem do Norwegii i nie tankować w Danii a dopiero w Niemczech.

Płatne drogi

Fakturę od norweskiego EPC otrzymałam 3 miesiące po powrocie do Polski, i opiewała na kwotę ok.90zł (2016r.): 16zł na drodze E6 i 74zł za przejazd mostem Hardangerbrua Rv.7.

Opłata za Tunel Atlantycki: auto<6m + 2 osoby dorosłe= 78 PLN (102+80 NOK)
(AKTUALIZACJA 2020: zniesiono bramki poboru opłat przy wjeździe do Tunelu i obecnie przejazd przez Tunel jest bezpłatny)

Noclegi

Poniżej znajdziecie ceny z niektórych kempingów w Norwegii, na których nocowaliśmy. Uwzględniają one koszt noclegu dla: auto+namiot+2 osoby, bez prądu.

/ Utne Camping: 98 PLN (230 NOK)
/ Sveastranda Camping: 107 PLN (250 NOK)
/ Romsdalsseggen Camping: 86 PLN (200 NOK)
/ Kjornes Camping: 141 PLN (330 NOK) – to był najdroższy kemping na trasie, o najwyższym standardzie
/ Seim Camping: 94 PLN (220 NOK)

Przyjmując więc orientacyjną cenę 100 PLN, koszt 12 noclegów pod namiotem może Was wynieść ok. 1200 PLN.

Inne

Park rozrywki Tusenfryd:
1 osoba o wzroście powyżej 120cm= od 150 do 188 PLN (349-439 NOK)
1 osoba o wzroście 95-120cm = od 132 do 158 PLN (309-369 NOK)
dzieci poniżej wzrostu 95cm = gratis

Parking pod Preikestolen:
ok. 107 PLN (250 NOK)

Opieka zdrowotna, ubezpieczenie

EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, wydawana przez NFZ, potwierdza Wasze prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych, gdy tymczasowo przebywacie na terenie innego kraju UE/EFTA. Koniecznie ją wyróbcie (jest bezpłatna) i zabierzcie ze sobą.

Jak wyrobić kartę EKUZ: link
Tutaj sprawdzicie, jakie świadczenia są pokrywane przez kartę EKUZ w danym kraju, a za jakie trzeba dopłacić: link (w Norwegii obowiązuje udział własny w kosztach leczenia, tzw. opłata ryczałtowa niepodlegająca refundacji)

Ubezpieczenie podróżne

Na podróże zagraniczne wykupuję zawsze dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Nie korzystam z oferty jednego konkretnego ubezpieczyciela, zawsze sprawdzam przed wyjazdem Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) kilku firm, ponieważ mogę mieć inne wymagania w zależności od wyjazdu.

Wiele osób szuka ubezpieczenia patrząc tylko na jak najniższą składkę, ale warto jednak poświęcić chwilę dłużej, aby wybrać ubezpieczenie spełniające nasze potrzeby i oczekiwania.
Jeśli bierzecie ze sobą np. dużo elektroniki, aparat fotograficzny, itp, to na pewno taki bagaż jest wart więcej niż kilka sztuk odzieży – zdecydujcie na jaką kwotę powinien być ubezpieczony Wasz bagaż w takiej polisie.
Najważniejsza jest oczywiście kwota na pokrycie kosztów leczenia, NNW i kosztów transportu do kraju w przypadku poważnego wypadku – zwłaszcza w przypadku Norwegii, gdzie koszty leczenia są bardzo wysokie, kwoty gwarantowane przez Waszą polisę podróżną powinny być jak najwyższe.

Podróż z psem do Norwegii

Jeśli chcecie tak jak ja wybrać się do Norwegii ze swoim psiakiem, przydatne informacje zestawiłam we wpisie „Wyjazd z psem do Norwegii”

Inne przydatne informacje

Sklepy

Podczas naszego wyjazdu nie robiliśmy dużych zakupów w norweskich sklepach. Wiedząc, że ceny nie należą tu do niskich, dużo prowiantu zabraliśmy ze sobą z Polski.
Najtańszymi marketami sieciowymi są KIWI i Rema1000. Sklepy są nieczynne w niedziele. Zdarzają się małe sklepiki obchodzące te przepisy, ale jest ich niewiele.

Stacje paliw

W ramach możliwości zaplanujcie tankowanie na niedzielę wieczorem lub poniedziałek rano. Ceny paliwa są wtedy najtańsze. W niedzielę najczęściej nie ma nikogo z obsługi na stacji i płatność odbywa się kartą w automacie.

Stacji LPG jest w Norwegii mniej niż „tradycyjnych”, możecie sprawdzić ich lokalizacje np. na tej mapie.

Internet

Z dostępnością internetu/WiFi bywało różnie. Na niektórych kempingach była możliwość bezpłatnego połączenia, czasem trzeba było uiścić dodatkową opłatę, różna też była jakość sygnału. Warto więc sprawdzić przed wyjazdem pakiet roamingowy w Waszej sieci komórkowej.

Waluta

W większości miejsc akceptowane są karty płatnicze i kredytowe. Miałam ze sobą jednak zapas gotówki na wypadek, gdyby nie działał terminal, na opłaty parkingowe czy zakupy na promie.