Co kryje Puszcza Knyszyńska? Te lasy otulające Białystok są drugim co do wielkości parkiem krajobrazowym w Polsce. Oprócz szlaków pieszych, rowerowych, wodnych a nawet konnego, znajdziecie tu wiele wyjątkowych miejsc wartych zobaczenia. Dodatkowo, możecie zarezerwować nocleg w środku Puszczy i zaraz po przebudzeniu chłonąć otaczającą was naturę.

Leśne skarby

Wystawa „Życie lasu”

Mieliście kiedyś okazję odwiedzić wystawę rzeźb w środku lasu? „Życie lasu”, bo taką nazwę nosi wystawa, miało swój wernisaż w 2017 r. Autorami są studenci Akademii Sztuk Pięknych i Grupa Nowolipie. Robi niesamowite wrażenie!

Kładka Wyżary

A jak dotrzeć do wystawy rzeźb? Przy zbiorniku wodnym Wyżary w Nadleśnictwie Waliły rozpoczyna się szlak z kładkami przez bagna. Wystawa znajduje się na końcu tej trasy, za drugą kładką.

Informacje, jak dojechać do Zbiornika Wyżary, znajdziecie na stronie Nadleśnictwa.

Osada Wierszalin

Miejsce to zostało stworzone przez samozwańczego proroka Ilji w latach 30. ubiegłego wieku. Ten niepiśmienny, prawosławny chłop, Eljasz Klimowicz, przepowiedział koniec świata i założył w środku puszczy osadę Wierszalin, która miała zostać Nowym Jeruzalem.
Dziś możecie zobaczyć tutaj tylko pozostałości po zabudowaniach, ale warto przed przyjazdem w to miejsce poczytać więcej o historii proroka i jego wyznawcach.

Przyroda Puszczy Knyszyńskiej

Gdy zobaczyłam to stado koni, to stały się one moim osobistym symbolem Puszczy Knyszyńskiej. Ich naturalnym ogrodzeniem były tylko ściany lasu i miało się wrażenie, że spotkało się wolne i dzikie zwierzęta.
A jakie jeszcze ciekawe miejsca znajdziecie w Puszczy?

Silvarium w Poczopku

Cóż się kryje za tą tajemniczą nazwą? To ogród przyrodniczo-leśny. To również niezwykła galeria rzeźb z drewna i kamieni czy zegarów słonecznych. Idealne miejsce, gdy mace ochotę na coś więcej niż spacer po lesie.

Silvarium w Poczopku – czynne cały rok
Adres: Poczopek 6D, 16-113 Poczopek

Arboretum w Kopnej Górze

Ten leśny ogród botaniczny ma powierzchnię aż 26 ha. Na tak dużym obszarze znajdziecie około 500 gatunków roślin.
Warto odwiedzić to miejsce całą rodziną, bo dla najmłodszych jest plac zabaw przy oczku wodnym oraz Chatka Baby Jagi.

Arboretum w Kopnej Górze – jest czynne od kwietnia do września. Niestety, nie można go odwiedzić psem (stan na rok 2020).

Rezerwat Krzemianka

Większość 1-kilometrowej ścieżki przyrodniczej w Rezerwacie Krzemianka poprowadzona jest drewnianą kładką. Nazwa rezerwatu ma źródło w tutejszych prehistorycznych kopalniach krzemienia sprzed 3000 lat. Do dziś są tu ślady po kopalniach, wystarczy zboczyć ze ścieżki turystycznej kilkaset metrów na północ.

Rezerwat Krzemianka znajduje się przy drodze nr 8 (Białystok – Augustów)

Wsie i miasteczka

Supraśl

To uzdrowiskowe miasteczko zasługuje na oddzielny wpis (w przygotowaniu). Ale w międzyczasie zapytam was, czy oglądaliście serię filmów „U Pana Boga za…” lub serial „Blondynka”? To w Supraślu były kręcone niektóre ze scen, więc da wam to wyobrażenie o klimacie tego podlaskiego miasta.

Łaźnie

Wieś Łaźnie, w której znajduje się cerkiew, to część szlaku rowerowego „Kresowe Wędrówki”, którego oznakowanie zostało w tym roku odnowione przez białostocki oddział PTTK.
Najbardziej niesamowitym miejscem w okolicy jest tutejsza cerkiew pw. Św.Łukasza Biskupa Krymu, której budowa została zakończona w zeszłym roku. Przypomina cerkwie syberyjskie, tam bowiem był wielokrotnie zsyłany patron cerkwi.
Cerkiew jest niewielka, ale jej drewniana konstrukcja ze złotymi kopułami robi wrażenie w tej małej wsi pośrodku lasu.

Radunin

Radunin to jedna z tzw. osad osocznickich. Głównym zadaniem osoczników było strzeżenie granic puszczy, pomoc leśniczemu oraz udział w polowaniach. W XIX w. Radunin był w dużej części wsią szlachecką.
Przez Radunin przejedziecie w drodze do zbiornika Wyżary.

Klimatyczne noclegi

Dawno nie miałam takiego problemu z noclegiem. I nie, nie dlatego, że nic nie mogłam znaleźć, wręcz przeciwnie. W Puszczy Knyszyńskiej może nie ma dużego wyboru, ale znajdziecie tak ciekawe i klimatyczne miejsca, że po prostu nie wiadomo na co się zdecydować.

Żeby wam ułatwić szukanie (albo utrudnić decyzję 😉 ) podrzucam wam kilka miejsc, które rozważałam:

Na co się ostatecznie zdecydowałam? Wygrała ciekawość, bo nigdy nie spałam w takim namiocie, jaki oferują właściciele Drzwi do Lasu w Surażkowie. Glamping, czyli namiot wyposażony we wszelkie wygody, to idealny pomysł na bycie blisko natury bez rezygnacji z komfortu.
Na parterze jest łazienka, aneks kuchenny i strefa dzienna z dużym łóżkiem i stołem. Dodatkowo, jest jeszcze antresola z dwoma łóżkami. W namiocie jest klimatyzacja i piecyk, więc żadna pogoda nie będzie wam straszna 🙂

Drzwi do Lasu, Surażkowo 29, 16-030 Supraśl
Obiekt psiolubny, właściciele sami mają 2 urocze Goldeny 🙂


Puszcza Knyszyńska – mapa atrakcji