Przejazd włoską przełęczą Passo dello Stelvio był jednym z moich marzeń motoryzacyjnych. Zresztą nie tylko moim, bo po tym jak prezenter programu Top Gear, Jeremy Clarkson, nazwał ją „najlepszą trasą samochodową na świecie”, stała się ona nową atrakcją turystyczną Włoch.


Przełęcz Stelvio

Przełęcz Passo dello Stelvio (niem. Stilfser Joch) to najwyższa przejezdna przełęcz we Włoszech, położona na wysokości 2758 m n.p.m. niedaleko granicy ze Szwajcarią. Jest też granicą między dwoma włoskimi regionami: Południowym Tyrolem i Lombardią. Drogę przez przełęcz zbudowano tylko w pięć lat (w latach 1820 – 1825). W przedsięwzięciu tym brało udział ok. 2500 robotników i specjalistów inżynierii i geologii. Celem było połączenie Wiednia z Mediolanem, region ten był wówczas pod władaniem Austrii.

Jaki jest efekt tych prac? Powstała królowa alpejskich dróg o długości 49 kilometrów, z 40 serpentynami po stronie Lombardii i 48 po stronie Południowego Tyrolu. I większość z nich to nie są zwyczajne serpentyny, ale zwane w jęz. włoskim „tornanti” czyli wsuwka do włosów. Oznacza to zakręt 180 stopni.

Samochodem przez Przełęcz Stelvio

Ja wybrałam wjazd od strony wschodniej i tą samą trasą wracałam do hotelu w Sulden. Na tym ok. 20-kilometrowym odcinku pokonuje się przewyższenie 1500 metrów. Dodatkowo, na każdym z zakrętów jest tabliczka z jego numerem, więc możecie odliczać, ile ich jeszcze zostało. Największa frajda jest właśnie z jazdy pod górę, chociaż jest ona też jednocześnie najbardziej wymagająca. Będąc po wewnętrznej stronie zakrętu, skręcając w prawo, widoczność jest ograniczona przez murek. Czasem może się zdarzyć, że nie wyrobicie się na raz. Przyznam, że nigdy tak nie bolały mnie ręce od prowadzenia auta – ilość zakrętów w tak krótkim czasie zrobiła swoje 😉 Jazda w dół trasy jest już bardziej relaksująca.

Jeśli się zastanawiacie, czy jest bezpiecznie, czy dacie radę – uważam, że tak, przy zachowaniu zdrowego rozsądku oczywiście. Droga z obu stron jest ogrodzona niskim kamiennym murem. Główną zasadą jest zachowanie odpowiedniej odległości tak, aby był zapas miejsca na ewentualne manewry. Będziecie mijać inne samochody, rowery, motocykle, autobusy, kampery – każdy z nich będzie miał inne możliwości pokonania zakrętów. Zjeżdżając z góry, będziecie mieli lepszą widoczność, dlatego zwolnijcie i przepuśćcie jadących pod górę.

Żeby mieć z przejazdu więcej przyjemności i nie jechać w korku, zdecydowałam się na wyjazd rano, ok. 8.00. O tej porze dnia, w połowie września, minęłam może z 20 pojazdów w każdą ze stron. Prawdopodobnie z powodu tak wczesnej godziny, na przełęczy było jeszcze sporo chmur i musiałam czekać na „okienka” pogodowe do zdjęć. Ale to są góry i pokonuje się tu sporą wysokość w krótkim czasie, więc takie niespodzianki mogą się zdarzyć.

Na szczycie przełęczy Passo dello Stelvio jest kilka restauracji i sklepów z pamiątkami. Polecam wam zostawić auto na parkingu i przejść się po okolicy również w poszukiwaniu ciekawych punktów widokowych. To teren Parku Narodowego Stelvio, największego parku we Włoszech.

Informacje praktyczne


OPŁATY | Przejazd przez przełęcz Stelvio jest bezpłatny

OTWARTE | Przełęcz jest otwarta mniej więcej od maja do października, ale dokładne daty są zależne od warunków pogodowych. Informacje możecie śledzić np. na stronie resortu Bormio.

IMPREZY | Weźcie pod uwagę imprezy odbywające się na przełęczy Passo dello Stelvio, ponieważ mogą one wam utrudnić lub uniemożliwić przejazd, np:
/ Giro d’Italia – wyścig kolarski na przełomie maja i czerwca. Sprawdźcie aktualne terminy na oficjalnej stronie wyścigu.
/ Stelvio Bike Day – coroczny dzień rowerowy na Stelvio, kiedy przełęcz jest zamknięta dla samochodów. W 2024 odbędzie się 31 sierpnia.

PLANOWANIE TRASY | Jeśli planujecie trasę przy pomocy Map Google, to pamiętajcie, że one domyślnie mają ustawioną aktualną datę. Czyli jeśli robicie to poza sezonem otwarcia przełęczy, to Mapy mogą poprowadzić was naokoło. W takiej sytuacji wystarczy zmienić w opcjach datę wyjazdu.

OGRANICZENIA | Od strony zachodniej (od miejscowości Bormio) obowiązuje zakaz przejazdu pojazdów o szerokości powyżej 3,30 m. Od strony wschodniej (od miejscowości Trafoi) obowiązuje zakaz przejazdu pojazdów o długości powyżej 10,50 m.

TRANSPORT PUBLICZNY | Jeśli nie możecie, lub nie chcecie wjeżdżać autem na przełęcz, latem istnieje możliwość przejazdu autobusem. Z Bormio jest to linia AS01 przewoźnika Automobilistica Perego, a z Trafoi linia 270 przewoźnika SAD.

@gdziekolwiekwswiat

Przełęcz Stelvio – to było moje małe marzenie motoryzacyjne wjechać tą drogą i w końcu się spełniło. Prawie 50 zakrętów prowadzących na wysokość 2757 m n.p.m, drogą SS38. Wjeżdżałam od strony wschodniej – na odcinku ok. 20-kilometrowym pokonuje się przewyższenie 1500 metrów. Aby mieć luz na trasie, wjeżdżałam ok. 8 rano. Minus takiej pory to niestabilna jeszcze pogoda i gdy dotarłam na przełęcz to dosłownie momentalnie nadeszły chmury. Chwilę musiałam poczekać, żeby móc zrobić zdjęcia, na których będzie coś widać 😁 #sudtirol #passodellostelvio #italy #wlochy #wloskiewakacje #podroze #wakacje #roadtrip #trasysamochodowe

♬ Luminary – Joel Sunny

Przełęcz Passo dello Stelvio – mapa

Udanego przejazdu przez Przęłęcz Stelvio!