Zawsze, gdy na trasie podróży pojawiają się miejsca związane z militariami i II Wojną Św., to staram się je wpleść w plan wyjazdu. I okolice Wałcza i Bornego Sulinowa dają taką możliwość, bo na tym terenie znajduje się fragment umocnień Wału Pomorskiego. Powstał on w latach 30 XX w. i były to fortyfikacje chroniące wschodnią granicę ówczesnych Niemiec i Pomorza Zachodniego.

Lubicie takie klimaty?
Pojezierze Wałeckie, położone na południu województwa zachodniopomorskiego, to oczywiście też lasy i jeziora. Ale dziś polecam wam wycieczkę tematyczną i oto moja propozycja najciekawszych miejsc:

Tama na rzece Piława

Startując z Bornego Sulinowa, zatrzymaliśmy się po ok. 5 kilometrach na krótki spacer. Od parkingu przy głównej drodze, po 500 metrach doszliśmy do tamy na rzece Piława. Jest to poniemiecki jaz forteczny, zbudowany w latach 1935-36 jako część umocnień Wału Pomorskiego. Dzięki takim jazom tworzono rozlewiska, które miały być dodatkową przeszkodą dla wojsk polskich i rosyjskich.

Po drugiej stronie tamy znajdują się pozostałości po schronie. Takie ruiny są wzdłuż całej rzeki. Zdecydowaliśmy się wrócić do auta i pojechać 1,5 km dalej. Skręcając do wsi Czochryń, zaraz za mostkiem jest parking leśny. Stąd poszliśmy w kierunku południowym, do kolejnej tamy zwanej jazem w Starowicach.

Jeśli jesteście zainteresowani dokładniejszą eksploracją okolicy i odnalezieniem jazów i schronów po Wale Pomorskim, to pomocna będzie ta mapa.

Obóz jeniecki

W lesie między miejscowościami Nadarzyce i Kłomino jest miejsce szczególne. Oflag II D Gross Born to jeden z istniejących tu kiedyś niemieckich obozów jenieckich.
Przez teren obozu poprowadzona jest trasa edukacyjna z tablicami informującymi o tragicznej historii tego miejsca.
Chyba największe wrażenie sprawia cmentarz z brzozowych krzyży, na którym pochowani są głównie żołnierze Armii Czerwonej – jeńcy obozu Stalag 302, który też tu istniał.

O historii Obozu II D Gross Born opowiadają dwa odcinki cyklu „Było… nie minęło”. Dowiecie się w nim m.in. o ponad 100-metrowym tunelu, który jeńcy francuscy kopali przez 8 miesięcy.

Jak dojechać do obozu? Skręcając w Nadarzycach na Sypniewo, po 2,5 km zobaczycie po lewej stronie drogi parking leśny. Przy parkingu znajduje się pomnik poświęcony jeńcom oraz tablica informacyjna.

Kłomino – miasto widmo

Kłomino to dawne militarne miasteczko, zbudowane w latach 30. XX w. Po wojnie miasteczko weszło w skład garnizonu Armii Radzieckiej i był to teren zamknięty. Mini-miasteczko było samowystarczalne, był tu budynek dowodzenia, koszary, sklepy, kino i bloki mieszkalne.
Żołnierze radzieccy opuścili Kłomino jesienią 1992 r.

Jak dojechać do Kłomina? Bezpośrednio z Sypniewa kierujcie się na brukowaną drogę lub jedźcie drogą asfaltową z Sypniewa w kierunku Nadarzyc i po 2 km zobaczycie drogowskaz na Kłomino.

Grupa warowna Cegielnia

Skansen Fortyfikacyjny w Wałczu to muzeum na otwartym powietrzu prezentujące jeden z odcinków Wału Pomorskiego. Zwiedzicie tu schron bojowy B-Werk „Cegielnia”, fortyfikacje oraz wystawę pojazdów i sprzętu wojskowego.

Dobra wiadomość dla osób podróżujących z psami – możecie wejść na teren skansenu ze swoimi zwierzakami.

Grupa Warowna Cegielnia – czynna jest od wtorku do niedzieli
Adres: ul. Południowa, 78-600 Wałcz

Okolice Wałcza i Bornego Sulinowa – mapa i trasa samochodowa

Naszą bazą noclegową i wypadową było Siemczyno, dlatego na mapie pojawia się również trasa samochodowa dookoła jezior Pojezierza Drawskiego.