Polskie morze poza sezonem – Karwieńskie Błota

Karwieńskie Błota to dwie niewielkie miejscowości nad polskim morzem, położone między bardziej znanymi Karwią i Dębkami. Ostatnie święta Bożego Narodzenia spędziłam w jednej z nich – Karwieńskich Błotach II. Domy są tu położone w jednym rzędzie wzdłuż głównej ulicy, a część z nowo stawianych stara się utrzymać tradycyjny szachulcowy styl. Wywodzi się on od holenderskich osadników, którzy zagospodarowali tutejsze bagienne tereny.
Do morza jest stąd ok. 1km, ale prowadzą do niego szerokie polne drogi, co sprawia, że spacer jest przyjemny i nie męczący. Warto zabrać ze sobą rowery.

Lubię polskie morze poza sezonem. Plaże są puste, mam większą swobodę spacerów z psem, a same miejscowości letniskowe nabierają innego klimatu.

A co można robić w tej okolicy? Oto moje propozycje, a na dole artykułu znajdziecie mapę z zaznaczonymi wszystkimi miejscami:

Wędrówki wzdłuż plaży

Pas wybrzeża od Białogóry do Mierzei Helskiej to teren Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Plaże są tu szerokie, piasek czysty. W zależności od kondycji możecie wybrać się na dłuższy lub krótszy spacer plażą lub lasem czy przejażdżkę rowerową. Las nie jest tu szeroki, więc nie ma ryzyka zgubienia się.
Mimo wszystko polecę wam aplikację Maps.me, dzięki której zaplanujecie trasę (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mapswithme.maps.pro&hl=pl)

Rezerwat Widowo

Jednym z rezerwatów przyrody na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego jest Rezerwat Widowo. Zajmuje on fragment lasu między Karwieńskim Błotem II a Dębkami. Na jego teren nie wejdziecie niestety z psem, ale jeśli możecie zostawić swojego czworonożnego przyjaciela na chwilę samego, to warto odwiedzić Rezerwat.

Oprócz zalesionych wydm ciekawostką rezerwatu jest Kaplica Promyczkowa zbudowana wokół drzewa. Jak mówi napis na tablicy umieszczonej w kapliczce:

Kapliczka promyczkowa powstała 13 lipca Roku Pańskiego 2007 z okazji 90 rocznicy trzeciego objawienia Matki Bożej w Fatimie. Obecna figurka została przywieziona z Fatimy i podarowana zespołowi Promyczki Dobra z Nowego Sącza przez O. Mirosława Drozdka z Zakopanego – Krzeptówek 13 maja 2001 r. Zespół wypoczywając na obozie ZHP – Mielec – Słoneczna Polana z pomocą harcerzy umieścił tę figurkę w kapliczce 26 lipca 2008 roku dla upamiętnienia 150 rocznicy objawień Matki Bożej w Lourdes.

Granice rezerwatu: https://npk.org.pl/formy-ochrony-przyrody-1/rezerwaty-przyrody-3/widowo/

Jak dotrzeć:
Pieszo: plażą lub jednym ze szlaków od strony Karwieńskich Błot lub Dębek.
Autem: parking za bazą hufca ZHP Mielec, na północ od skrzyżowania dróg Szary Dwór – Karwieńskie Błoto II

Dębki – ujście rzeki Piaśnica

Na plaży w Dębkach kończy swój bieg rzeka Piaśnica. Wypływa ona z jez.Żarnowieckiego położonego 7km dalej, i organizowane są tutaj spływy kajakowe. Ale to co jest najciekawsze, to że ujście rzeki się zmienia co jakiś czas i podobno, gdy przyjedzie się tu ponownie, to może ono przebiegać całkiem inaczej. A wygląda naprawdę niesamowicie, rozdzielając fragment plaży swoimi wodami. Zapewne latem jest tu dużo rodzin z dziećmi, bo wody rzeki są jednak spokojniejsze niż morskie fale.

Przy ścieżce prowadzącej wzdłuż zachodniego brzegu rzeki znajduje się też inne interesujące miejsce – replika Kamienia Wersalskiego. To tutaj przebiegała zachodnia granica polsko-niemiecka po I Wojnie Światowej. A właściwie województwa pomorskiego i tzw.korytarza dającego dostęp do morza, jaki pozostawiono w granicach Polski w wyniku Traktatu Wersalskiego z 1919r.

Jak dojechać:
– w Dębkach można zaparkować przy ul.Zakonnej, lub na rogu Zakonnej i Spacerowej
– wejściem na plażę nr 25 dojdziecie na zachodni brzeg rzeki
– wejście na plażę nr 24 prowadzi wschodnim brzegiem rzeki

Jezioro Żarnowieckie

Jezioro Żarnowieckie jest chyba najbardziej znane z pobliskiej nieukończonej elektrowni jądrowej w Żarnowcu. Jej budowa została wstrzymana w latach 90-tych po licznych protestach. Jej pozostałości nadal “straszą” na wschodnim brzegu jeziora.

Natomiast na południowo-zachodnim brzegu znajduje się największa w Polsce elektrownia szczytowo-wodna. Przy jej górnym zbiorniku znajduje się wieża widokowa Kaszubskie Oko.

A skupiając się na krajobrazowych urokach jeziora, polecam objechać je dookoła. Od południowo-wschodniej strony zatrzymajcie się na parkingu przy głównej drodze. Jest stąd przepiękny widok na jezioro, można też przespacerować się wąską plażą. W miejscowości Nadole natomiast znajduje się molo i kilka przystani.

Lasy Piaśnickie

W drodze powrotnej do domu zatrzymaliśmy się w miejscu związanym z II Wojną Światową. Przyznam, że nie wiedziałam o nim wcześniej i przeglądając mapy Google zaskoczyła mnie ilość oznaczonych grobów zbiorowych w lesie koło miejscowości Wielka Piaśnica (ok. 10km na północ od Wejherowa).

Okazało się, że w lasach tych dokonano masowych egzekucji ok. 14000 osób w pierwszych miesiącach po wybuchu II Wojny Światowej. Jeżeli chcecie się dowiedzieć więcej o tych wydarzeniach, zachęcam do przeczytania artukułów Muzeum Piaśnickiego (http://muzeumpiasnickie.pl/zbrodnia-piasnicka)

Naprawdę poruszające przeżycie przechodząc przez las, który widział takie zbrodnie… Obecnie groby są oznaczone, znajduje się tu także Kaplica i wiele pomników przypominających o tutejszych wydarzeniach.

Karwieńskie Błota – gdzie nocować

Jeżeli szukacie dużego domu na wynajem, na dodatek akceptującego psy (my byliśmy z dwoma), to polecam dom Bereżecky Family. Znajdują się tu 3 sypialnie, każda z własną łazienką. Myślę, że maksymalnie może tu spać ok. 8-12 osób, są też łóżeczka turystyczne dla najmłodszych. Ogród jest ogrodzony, z tyłu domu jest urządzony plac zabaw dla dzieci.

Bereżecki Family:
http://karwienskieblota2.pl/galeria
http://www.booking.com/Share-keYYZUt

W Karwieńskim Błocie II jest też sporo kwater prywatnych z pokojami gościnnymi. Mimo, że jest to niewielka wieś, to znajdziecie tu dużo noclegów o różnym standardzie.

Krajobraz może trochę psują drobne działki z przyczepami kempingowymi usiane bliżej plaży. Prawdopodobnie nie ma zezwolenia na stałą zabudowę, co przyznam – bardzo mnie cieszy, bo nie chciałabym, aby Karwieńskie Błota zmieniły się w kolejne Dębki lub Karwię.

Jeździcie nad Bałtyk poza sezonem ? A może tylko latem? Macie swoje ulubione miejsca?

Karwieńskie Błota – mapa okolicy

Posted by

Piszemy o naszych podróżach. Gdziekolwiek w świat, gdziekolwiek nas łapy poniosą

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
trackback

[…] Nasz pobyt w Karwieńskim Błocie wraz z ciekawymi miejscami w okolicy opisałam tutaj. […]

trackback

[…] Na przykład w grudniu 2019 wybraliśmy się rodzinnie na Święta Bożego Narodzenia do wynajętego domu w miejscowości Karwieńskie Błoto. Opis tego wyjazdu i ciekawe miejsca w okolicy znajdziecie we wpisie „Polskie morze poza sezonem – Karwieńskie Błota” […]

beforeankadies
Gość

Ale cudowne zdjęcia! Aż zachciało mi się spakować plecak i wyruszyć nad nasze piękne, polskie morze 🙂