Park Güell, zaprojektowany przez Antoniego Gaudiego, jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Barcelony. Ten słynny zabytek Katalonii, wpisany jest również na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Być może nie moglibyśmy odwiedzić tego miejsca, gdyby zrealizowano oryginalny projekt. Niestety, tak się nie stało i dziś każdy mieszkaniec i turysta może wybrać się na spacer po ogrodach Gaudiego. Jaka historia kryje się więc za tym niesamowitym parkiem i dlaczego przyciąga on takie tłumy zwiedzających z całego świata?


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ | Barcelona w 4 dni – Plan zwiedzania

Historia Ogrodów i Parku

Park Güell swoją nazwę zawdzięcza przedsiębiorcy Eusebi Güellowi, który zakupił pięknie położony teren na wzgórzach otaczających Barcelonę i planował wybudować tu zamożne osiedle mieszkaniowe i ogrody. Do współpracy zaprosił architekta i wizjonera Antoniego Gaudiego.

Wspólnie mieli tu wznieść 60 domów i kaplicę. Prace rozpoczęły się w 1900 r. Trójkątne działki miały być połączone siecią schodów i wiaduktów, aby poradzić sobie z trudnym ukształtowaniem terenu.

Niestety, koszty budowy, skomplikowane warunki sprzedaży działek i trudności komunikacyjne sprawiły, że historia ta kończy się po powstaniu parku i dwóch domów pokazowych. Jeden z nich zakupił sam Gaudi, który mieszkał tu aż do swojej śmierci w 1926 r. Dziś możecie zwiedzić rezydencję Gaudiego i muzeum, które tu stworzono.

Cały teren został przekazany miastu przez spadkobierców Eusebi Güella, który zmarł w 1918 r. Służy mieszkańcom i turystom jako park miejski od 1926 r.

Ogrody Gaudiego
Ogrody Gaudiego
Ogrod Gaudiego Barcelona

Najważniejsze atrakcje Parku Güell

Serpentynowa ławka (El Banco Ondulado)

Zapewne najbardziej znanym miejscem w Parku Güell jest falista ławka dookoła ogromnego tarasu w centralnym punkcie parku. Została ozdobiona techniką „trencandis„, która polega na wykorzystaniu fragmentów potłuczonej ceramiki do wykonania motywów dekoracyjnych. Gaudi używał tej metody w wielu swoich projektach, później przyjęło ją wielu przedstawicieli katalońskiego modernizmu.

Ławka o długości 110 metrów ma charakterystyczny serpentynowy kształt i jest wyłożona kolorowymi płytkami z pobliskiej fabryki. Warto na chwilę przysiąść i przyjrzeć się im z bliska w oczekiwaniu na wolne miejsce do selfie z panoramą Barcelony (bywa tłoczno).

Park Guell Barcelona lawka Gaudiego
Park Guell co zobaczyc w ogrodach Gaudiego

Pawilony przy bramie głównej (Pabellones de Acceso y Conserjería)

Z tarasu dojrzycie w dole dawną główną bramę wejściową do Parku Güell oraz dwa pawilony. Te dwa fantazyjne budynki miały pierwotnie służyć jako pomieszczenia dla administracji i ochrony. Dziś znajdziecie tu sklepy z pamiątkami.

Kształt budynków przypomina chatki z piernika i jedna z historii głosi, że Gaudi zainspirował się właśnie bajką o Jasiu i Małgosi.

Barcelona Ogrody Gaudiego

Schody i Salamandra 'El Drac’ (La escalera monumental)

Naprzeciwko pawilonów zbudowano szerokie schody z 3 fontannami pośrodku nich. To tutaj na jednym z poziomów zza tłumu turystów dojrzycie kolejną najsłynniejszą atrakcję Parku Güell, „El Drac”.

„El Drac” jest znany pod wieloma nazwami: jaszczurka, salamandra, smok… Ten strażnik ogrodów Gaudiego został pokryty mozaiką przy zastosowaniu wspomnianej wcześniej techniki „trencandis„. Każdy odwiedzający ogród chce mieć z nim zdjęcie, więc musicie uzbroić się w cierpliwość lub odrobinę sprytu 😉

Szczyt schodów wieńczy Sala Kolumnowa wspierająca taras z serpentynową ławką.

Park Guell jaszczurka
Gaudi Park

Sala Kolumnowa (La Sala Hipóstila)

Sala Kolumnowa miała służyć jako targowisko dla mieszkańców kompleksu. Dach sali podpiera 86 ośmiokątnych kolumn w stylu doryckim. Tym, co przyciąga tu uwagę, jest przede wszystkim sufit. Ozdabia go biała mozaika, a cztery kolorowe płaskorzeźby reprezentują pory roku.

Co ciekawe, woda deszczowa gromadzi się w zbiornikach pod salą i służy nawodnieniu ogrodu. Jest też wykorzystywana do zasilenia fontann na schodach.

Miejsce, które kiedyś miało być gwarne i służyć handlowi, było dla mnie najspokojniejszym miejscem w Parku Güell.

Park Guell Barcelona

Portyk Praczki (El Pórtico de la Lavandera)

Ta zaskakująca konstrukcja zwana Portykiem Praczki miała być przejściem między domami. Zbudowana z kamieni, idealnie wtapia się w otoczenie, a latem daje odpoczynek od słońca. Całość oparta jest na skośnych kolumnach, co daje wrażenie, że jesteśmy w środku dużej fali. Jak mawiał Antoni Gaudi: „W naturze nie ma prostych linii ani ostrych narożników. Dlatego i budynki nie mogą mieć prostych linii ani ostrych narożników.”

Barcelona Park Guell
Ogrod Gaudiego

Muzeum Gaudiego (La Casa-Museo Gaudí)

Jak wspominałam wam na początku, w parku powstały tylko dwa domy mieszkalne i w jednym z nich zamieszkał Antoni Gaudi. Wprowadził się tutaj wraz z ojcem i siostrzenicą w 1906 r. i mieszkał aż do śmierci w 1926 r.

Dziś jest tutaj Muzeum Gaudiego, które bardzo wam polecam jeśli chcecie bliżej poznać i zrozumieć życie i prace tego słynnego architekta. Na parterze znajdują się meble zaprojektowane przez Gaudiego dla kamienic Batlló i Calvet, a na piętrze biuro i sypialnię. Roztaczają się stąd również piękne widoki na Park Güell i Barcelonę.

Muzeum Gaudiego Barcelona
Muzeum Gaudiego Gaudi House Museum
Park Gaudiego Barcelona

La Casa Trias

W górnej części Parku Güell znajduje się przepiękny biały dom, La Casa Trias. Jego właścicielem był przyjaciel Güella, prawnik Martí Trias i Domènech, który zlecił budowę swojej willi architektowi Juli Batllevell w 1905 r.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ | Barcelona: 5 punktów widokowych, które musisz odwiedzić

Park Guell zwiedzanie atrakcje co warto zobaczyc

Zwiedzanie Parku Güell

Park jest podzielony na dwie części:

/bezpłatna: rozpoczyna się przy wejściu od strony ulicy Ctra. del Carmel i obejmuje teren ogrodów na północ i północny wschód od wejścia. W tej części znajduje się La Casa Trias i Muzeum Gaudiego, ale wejście do muzeum jest płatne (bilety kupuje się na konkretną godzinę).

/płatna: dolna część parku obejmująca pozostałe atrakcje: taras z serpentynową ławką, salę kolumnową i schody z salamandrą.

|BILETY Najlepiej kupić wcześniej na oficjalnej stronie Parku lub skorzystać z kart dla turystów, obniżających koszty zwiedzania Barcelony (możecie o nich poczytać we wpisie Barcelona w 4 dni – Plan zwiedzania)

Mapa atrakcji

Adresy wejść do Parku (tutaj znajdziecie dokładny opis i mapę):
/Carretera del Carmel 23
/Carrer de Larrard
/Avinguda del Santuari de Sant Josep de la Muntanya
/Baixada de la Glòria

|Bilety: indywidualny 10 € (cennik)
|Porada: Park Güell jest popularnym przystankiem dla turystów, ale zwykle skupiają się oni na bardziej znanej dolnej części Parku, do której wejście jest płatne. Spodziewajcie się więc tam tłumów, dlatego polecam wam wizytę w Parku rano lub późnym popołudniem.

Udanego pobytu w Barcelonie!