Jest to bardzo subiektywne zestawienie, jest to bowiem lista najbardziej nietypowych dla mnie miejsc, które spotkałam podczas swoich podróży po Polsce. Ale mam nadzieję, że i dla was niektóre z nich będą zaskakujące i postanowicie je odwiedzić.


Kopalnia ropy naftowej w Bóbrce

Może tak jak ja, przysnęliście na lekcji historii i przegapiliście fakt, że Polska byłą kiedyś potęgą w wydobyciu ropy naftowej? Chociaż postać Ignacego Łukasiewicza i jego lampa naftowa była mi znana, to nie wiedziałam, że to właśnie z jego inicjatywy powstała w 1854 r. w Polsce pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej w Bóbrce.

Dziś istnieje tu Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego i na 20 ha możecie zobaczyć wiele urządzeń i oryginalne szyby naftowe z XIX w., tzw kopanki.


Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza
Adres: ul. Kopalniana 35, Bóbrka, 38 – 458 Chorkówka
Strona www: Muzeum

Kanał Elbląski

Jest takie nietypowe miejsce w Polsce, a nawet na świecie, gdzie statki „pływają” po trawie. Tym zaskakującym obiektem inżynierii wodnej jest Kanał Elbląski.

Rejsy statkami odbywają się przez 5 tzw. pochylni, czyli urządzeń przeciągających statki, aby pokonać różnicę w poziomie wody w kanale. Płynąc z kierunku Elbląga do Buczyńca, statki są wciągane do góry, a z Buczyńca do Elbląga płyną w dół. W sumie pokonywana jest prawie 100-metrowa różnica wysokości między początkowym a końcowym poziomem wody.

Jeśli chcielibyście podziwiać pochylnie z lądu, zaznaczyłam na mapie miejsca parkingowe.


Firmy oferujące rejsy przez Kanał Elbląski:
Żegluga Ostródzko-Elbląska
Strona www: Rejsy i cennik
Statkiem po trawie
Strona www: Rejsy i cennik

Skrzyżowanie rzek w Fojutowie

Czy dwie rzeki mogą się krzyżować, ale jednocześnie omijać? W miejscowości Fojutowo w Borach Tucholskich możecie zobaczyć niezwykły zabytek hydrotechniczny jakim jest akwedukt. Dołem płynie rzeka Czerska Struga, a górą Wielki Kanał Brdy. Okolica to też raj dla kajakarzy, więc można podziwiać akwedukt nie tylko z brzegu.

W okolicy znajduje się Zajazd Fojutowo z atrakcjami dla dzieci i wieżą widokową.


Akwedukt w Fojutowie
Adres: Fojutowo, na granicy województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego

Kopalnia kredy w Mielniku nad Bugiem

Zastanawialiście się kiedyś, skąd się bierze kreda? Na przykład z odkrywkowej kopalni w Mielniku. Gdy tylko zobaczyłam to miejsce na mapie, bardzo chciałam je zobaczyć.
Na wzgórzu od strony zachodniej znajduje się taras widokowy, z którego możecie podziwiać całą kopalnię. Są też plansze informacyjne, z których dowiecie się więcej o historii tego miejsca.

Jeśli chcecie poczuć kredę „na własnej skórze”, to od wschodniej strony wzdłuż kopalni biegnie ul.Biała, która jest biała nie tylko z nazwy. A gdy będziecie nią spacerować i usłyszycie nadjeżdżające ciężarówki, trzeba szybko schować się za drzewami, bo biały pył unosi się wszędzie.


Kopalnia kredy w Mielniku – taras widokowy
Adres: Mielnik, ul. Duboisa 6

Kaplica Czaszek

Jak byście się czuli w pomieszczeniu pełnym ludzkich kości? Mnie trochę przeszły dreszcze, przyznaję. A było to w Kaplicy Czaszek w Kudowie-Zdroju.
Ściany, a nawet piwnica tego niewielkiego pomieszczenia, wyłożone są prawdziwymi szczątkami znalezionymi w okolicy przez twórcę kaplicy. Ówczesny proboszcz rozpoczął trwającą kilka lat budowę w 1776 r. i nawet sam w swoim testamencie poprosił o umieszczenie jego kości w Kaplicy.


Kaplica Czaszek w Czermnej
Adres: Kudowa-Zdrój, ul. Moniuszki 8a
Strona www: Cennik i godziny otwarcia

Mapa 5 nietypowych i niepowtarzalnych miejsc w Polsce