Most Bastei to dla mnie takie miejsce, które widząc na zdjęciach, zastanawiałam się, czy jest prawdziwe.
To tylko 50 kilometrów od Drezna i 100 km od granicy polsko-niemieckiej, może więc być celem waszej jednodniowej wycieczki.


Most Bastei

Te postrzępiona grupa skał zwana „Bastei” (z niem. bastion, baszta) wygląda jak wielka dłoń trzymająca most. Znajduje się w Parku Narodowym Szwajcarii Saksońskiej nad wąwozem Mardertelle, w pobliżu rzeki Łaby.

Na skałach od strony wschodniej istniał kiedyś Zamek Neurathen. To do niego prowadził pierwszy w tym miejscu drewniany most, zbudowany w 1826 roku, gdy ta okolica zaczęła się rozwijać turystycznie. Bastei przyciągało coraz więcej odwiedzających i z tego powodu w 1851 roku postawiono nowy most z piaskowca.

Dziś, po przejściu Mostu Bastei, można zwiedzić pozostałości zamku. Był on zbudowany głównie z drewna, a do dziesiejszych czasów przetrwały tylko kamienne fundamenty. Między nimi poprowadzono ścieżkę na stalowej konstrukcji.

Spacer po Moście Bastei i okolicznych punktach widokowych może wam zająć 1 – 2 godziny. A jak tu dotrzeć?

Ja wybrałam wariant „najłatwiejszy”, czyli autem prawie pod sam most. Jeśli macie więcej czasu, istnieje opcja dojścia z miejscowości Rathen lub ścieżką, którą nazwałam okrężną.

Trasa z Rathen ma ok 700 metrów i zajmie wam ok. 20 minut. Parking w Rathen znajduje się na południowym brzegu Łaby i trzeba skorzystać z promu, aby dostać się na „właściwy” brzeg.

Druga trasa ma ok. 3 kilometry (1 godzina), jeśli zaczniecie ją z parkingu P2 przed Mostem Bastei. Polecam ją tym, którzy mają ochotę na dłuższy spacer i chcą poznać okolicę.

Obie trasy zaznaczyłam wam na mapie na końcu wpisu.

Informacje praktyczne

Kiedy odwiedzić Most Bastei | Na moich zdjęciach nie widzicie prawie żadnych turystów. Niech to was jednak nie zwiedzie, ponieważ były one zrobione po wschodzie słońca, koło godz. 6.00. Most Bastei to bowiem bardzo tłumnie odwiedzana atrakcja. Dlatego polecam wam przyjechać tu rano (przed 10.00) lub późnym popołudniem.

Cennik | Wstęp na Most Bastei oraz punkty widokowe jest bezpłatny.
Płatne jest wejście na teren Zamku Neurathen: 2,5 € dorośli, 1 € dzieci i młodzież.

Parking | Parking, który jest najbliżej Mostu Bastei nazywa się P2. Dojście stąd zajmie wam ok. 15 minut. Kierujecie się główną asfaltową drogą, która prowadzi przez teren hotelu.
Na mapie zobaczycie obok jeszcze jeden parking, ale jest on przeznaczony dla gości hotelowych i pracowników.

Jeśli parking P2 jest pełny, dojazd do niego jest zamykany i musicie skorzystać z parkingu P1 położonego 2,5 km wcześniej. Jest to parking typu Park + Ride, ponieważ kursuje z niego dodatkowo płatny autobus, którym możecie podjechać do Mostu Bastei.

Cennik (2023):
Parking P2 | samochód osobowy: 7 €/4 h, 12 €/powyżej 4h, kamper: 24 € / dzień (bilety są ważne do północy)
Parking P1 | samochód osobowy: 6 €, kamper: 10 €, przejazd autobusem: 1 € w jedną stronę lub 1,5 € w dwie strony

P.S. Na wszelki wypadek miejcie ze sobą monety, ponieważ w okolicy najczęściej spotyka się parkometry, które akceptują tylko gotówkę.
Jeżeli chcielibyście przenocować w aucie lub kamperze na parkingu P1 lub P2, to niestety jest to zabronione. Obok P1 jest natomiast kemping.

Most Bastei – mapa, parkingi, trasy i punkty widokowe

Udanego zwiedzania Mostu Bastei!