Krótki spacer, dłuższa wędrówka czy rowerowy wypad – możemy ułatwić sobie zaplanowanie trasy korzystając z aplikacji z mapami. Możemy też (lub tylko) zarejestrować trasę, by sprawdzić statystyki lub podzielić się ze znajomymi. Obecnie wybór takich aplikacji jest bardzo duży. Jaką więc wybrać?

Niedawno ogłoszono również, że z końcem 2020 r. działalność kończy aplikacja Endomondo. Być może byliście jej użytkownikami (tak jak ja przez wiele lat) i z tego powodu zastanawiacie się „Co zamiast Endomondo?”
Uważam, że nie ma jednej najlepszej aplikacji do wyznaczania lub rejestracji tras, bo każdy z nas ma inne potrzeby, aktywności i przyzwyczajenia. Bardzo często używamy też kilku aplikacji jednocześnie. Dlatego zaprosiłam do współpracy przy tym artykule Karolinę i Rafała, którzy podzielą się z wami swoimi opiniami na temat aplikacji, które używają.
Może wybierzecie coś dla siebie, a może już używacie którejś z nich?

Mapy Turystyczne

Autor: Karolina, która opisuje przygody Furii na Instagramie: @furia_jamnik

Każdy szanujący się turysta pieszy wie, że podstawą ekwipunku jest porządna mapa. Powinna być jak najbardziej aktualna, odpowiednio szczegółowa, czytelna i zawierać charakterystyczne punkty orientacyjne.

A co, gdyby okazało się, że istnieje mapa, która ma wszystkie te cechy, ale dodatkowo daje użytkownikowi o wiele większe możliwości?

Mapa turystyczna to aplikacja na smartfony i zsynchronizowany z nią portal (mapa-turystyczna.pl), którą powinien poznać każdy, kto wybiera się na szlak. 

Podstawową funkcjonalnością aplikacji jest planowanie trasy po naniesionych na mapę szlakach pieszych. W wersji podstawowej (darmowej) aplikacja korzysta z map Google, po wykupieniu konta Premium (35,00 zł/rok!) mamy dostęp do bardziej szczegółowych map turystycznych, które zawierają informacje typowe dla tradycyjnych map papierowych – punkty orientacyjne, schroniska, szczyty, poziomice.

Planując trasę możemy korzystać zarówno z portalu, jak i z aplikacji. Mapa turystyczna pozwala na wybór punktów na szlaku, przez które chcemy poprowadzić trasę, a następnie wybiera najkrótszą drogę wiodącą przez wszystkie punkty. Punkty pośrednie możemy dowolnie dodawać lub usuwać, planować trasy w formie pętli lub na zasadzie “tam i z powrotem”. Aplikacja po wyznaczeniu i przeliczeniu trasy podaje jej długość w kilometrach, a także szacuje czas potrzebny do jej pokonania. Dodatkowo podaje również profil trasy, dający informację o ukształtowaniu terenu na pokonywanym odcinku.

Ale, ale! Na tym się nie kończą możliwości tej aplikacji! Mapa Turystyczna może również nawigować użytkownika po wyznaczonej przez niego trasie, a dodatkowo zawiera informacje oraz zdjęcia z ciekawych miejsc znajdujących się na danym szlaku. Podczas nawigowania aplikacja przelicza pokonany dystans i szacuje czas dotarcia do punktu końcowego. Jest to o tyle przydatne, że już w momencie wyruszenia, a później w miarę pokonywania szlaku, możemy dostosowywać tempo wędrówki tak, aby np. w połowie drogi nie zastał nas zmrok. 

Słowem – doskonała aplikacja jako uzupełnienie do tradycyjnej papierowej mapy dla każdego, kto wybiera się na pieszą wędrówkę.

Plusy:

/ sprawne planowanie i przeliczanie trasy
/ naniesione aktualne szlaki piesze
/ stabilne działanie na smartfonie
/ intuicyjny interfejs
/ możliwość korzystania również offline
/ bogata funkcjonalność w podstawowej bezpłatnej wersji i atrakcyjna cena pakietu Premium
/ dokładna lokalizacja i nawigacja
/ możliwość zapisywania zaplanowanych tras, dodawania do nich notatek, zdjęć, „odhaczania” zaliczonych tras
/ stale powiększająca się siatka szlaków (na dzień dzisiejszy głównie szlaki górskie – Beskidy, Sudety, ale też Trójmiasto, Wyspa Wolin, Jura Krakowsko-Częstochowska, szlaki słowackie i czeskie)

Minusy:

/ zdarzają się kłopoty z synchronizacją tras portal – aplikacja
/ czasami, jeśli pominiemy jeden punkt zbaczając ze szlaku, aplikacja “ciągnie” wstecz, aby przejść przez pominięty punkt
/ brak możliwości wytyczenia trasy poza szlakiem
/ na ten moment wrysowane szlaki głównie z południowej części Polski
/ brak naniesionych szlaków rowerowych

Linki:

Desktop, Android, iPhone


Strava

Autor: Rafał z bloga „Psim Szlakiem

Linki: Blog, Facebook, Instagram

Strava to aplikacja mobilna przeznaczona dla osób spędzających aktywnie czas. Strava powstała w 2009 roku w San Francisco. Samo oprogramowanie jest dostępne w dwóch wersjach bezpłatnej oraz płatnej. Osobiście uważam, że wersja bezpłatna w amatorskim uprawianiu sportów w zupełności wystarcza.

Strava służy nam do rejestrowania naszej aktywności fizycznej czy to bieganie, jazda na rowerze, wędrowanie itd. Aplikacja jest dostępna w wersji mobilnej oraz w wersji webowej. Do aplikacji potrzebujemy włączonego gps’a w telefonie bądź w zegarku. Dzięki gps-owi Strava wie jaki dystans przebyliśmy, w jakim tempie, różnice terenu, spalone kalorie itd.. Oczywiście wszystkie swoje aktywności możemy udostępniać na socialach. Dodatkowo w aplikacji możemy tworzyć grupy dzięki czemu będziemy na bieżąco z wynikami znajomych.

Segmenty, czyli największa zaleta Stravy. Dzięki nim możemy rywalizować z innymi, bądź sami możemy porównywać swoje czasy na danym odcinku przebytej przez nas trasy. Oczywiście dany segment ma swój ranking. Najlepszy na danym segmencie posiada tytuł KOM (dla mężczyzn) oraz QOM (dla kobiet), czyli króla bądź królowej danego segmentu.

Dodatkowo w aplikacji możemy dołączyć do różnego rodzaju challenge’y.

W wersji płatnej mamy jeszcze więcej danych, które są jeszcze lepiej opracowane.

Plusy:

/ segmenty,
/ multisport (kilkanaście sportów),
/ pełny rejestr naszej aktywności,
/ międzynarodowa aplikacja 

Minusy:

/ nie zauważyłem 🙂 Chyba jakbym już miał się czepiać to od 2020 w wersji bezpłatnej ranking jest podawany tylko top 10 bez konkretnego swojego miejsca. W wersji płatnej jest już normalnie.

Linki:

Desktop, Android, iPhone


Mapy.cz

Autor: Ela z Gdziekolwiekwswiat.pl 🙂

Mapy.cz odkryłam, gdy zaczęłam podejrzewać, że Endomondo błędnie przelicza kilometry. Osobiście, nie jest to dla mnie bardzo ważne, czy przeszłam kilometr mniej czy więcej, ale w momencie prowadzenia bloga stało się to dla mnie istotne. Po prostu nie chcę podawać wam błędnych informacji.

Mapy.cz to czeski portal, oferujący również aplikację na komórkę. Używam jej głównie do pieszych wędrówek, ale do wyboru jest również planowanie trasy samochodowej, rowerowej (rower górski lub szosowy) czy dla nart biegowych.
Mapy.cz mają naniesione bardzo dużo szlaków i dróg gruntowych, co bardzo ułatwia zaplanowanie trasy lub podjęcie decyzji, gdy znajdziemy się na rozdrożu kilku dróg w lesie. Jest także warstwa z atrakcjami turystycznymi i ciekawymi miejscami, do których możecie dodawać własne zdjęcia.

Aplikacja, w zależności od rodzaju aktywności, proponuje do wyboru kilka wariantów trasy. Np. dla trasy pieszej wyznacza trasę krótką oraz trasę prowadzącą oficjalnymi szlakami.

Najczęściej używam opcji rejestracji trasy. Dzięki niej mogę wrócić do historii moich wycieczek, sprawdzić standardowe parametry takie jak czas, długość trasy, średnią prędkość i profil wysokościowy. Wszystkie zarejestrowane trasy są również naniesione na mapę, dzięki czemu łatwiej je odnaleźć.

Świetnym patentem jest szybkie sprawdzanie odległości. Wystarczy przyłożyć jednocześnie dwa palce do punktu początkowego i końcowego na mapie i pojawi się linia z orientacyjną odległością między tymi punktami.

Mapy można też pobrać na telefon, co pozwala używać aplikację w wersji offline. W przypadku Polski do pobrania są mapy województw lub całego kraju.

Plusy:

/ całkowicie darmowa
/ do pobrania mapy, których można używać w wersji offline
/ naniesione szlaki turystyczne
/ propozycje kilku wariantów tras

Minusy:

/ brak jęz.polskiego w wersji desktopowej
/ nie wykonywałam miarodajnych testów, ale mam wrażenie, że zużycie baterii w telefonie jest większe niż w innych aplikacjach

Linki:

Desktop, Android, iPhone