Z czy kojarzy wam się Łotwa? Bo muszę przyznać, że ja niewiele o niej wiedziałam przed moim wyjazdem. Ale po dwutygodniowym pobycie w tym kraju mogę go podsumować słowami: lasy, rzeki, klify, torfowiska, Bałtyk i latarnie. Miejsce idealne dla miłośników przyrody.

Przygotowałam dla Was zestawienie 10 ciekawych i pięknych miejsc na Łotwie. Mam nadzieję, że zachęcę was do jej odwiedzenia.


Łotwa – 10 miejsc, które warto zobaczyć

Park Narodowy Kemeri

W moim osobistym rankingu Park Narodowy Kemeri (Ķemeru Nacionālais parks) to najpiękniejsze miejsce na Łotwie. Położony ok. 30 kilometrów na zachód od Rygi zachwyca niezwykłym krajobrazem, zwłaszcza późnym latem, gdy kwitną wrzosowiska.

Dla turystów przygotowano kilka tras, a najsłynniejszą z nich jest szlak Wielkich Torfowisk Kemeri (łot. Lielā Ķemeru tīreļa laipa, ang. Great Kemeri Bog). Drewnianymi kładkami przechodzi się między małymi jeziorami utworzonymi na torfowisku. Szczególne wrażenie to miejsce robi o wschodzie lub zachodzie słońca, kiedy zmieniające się światło odbija się w wodzie.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ | „Park Narodowy Kemeri – najpiękniejszy zakątek Łotwy”

Łotwa atrakcje
Atrakcje Łotwy – Park Narodowy Kemeri

Radioteleskop w Irbene

Irbene to opuszczone, niegdyś tajne, wojskowe miasto, które powstało w czasach, gdy Łotwę włączono do Związku Radzieckiego. Na jego terenie zbudowano również trzy radioteleskopy, z których do dziś przetrwały dwa: RT-16 oraz RT-32 będący największym radioteleskopem w północnej Europie. Jeden z nich jest dobrze widoczny z lokalnej drogi, która przebiega przez las otaczający Irbene.

Po odzyskaniu niepodległości przez Łotwę w 1991 r. teren ten został przejęty przez Międzynarodowe Centrum Radioastronomii w Windawie (VIRAC), które ma tu swoją siedzibę do dziś.
Teren wokół radioteleskopów jest ogrodzony i trzeba umówić się płatne zwiedzanie kilka dni wcześniej, ale opuszczone bloki mieszkalne kilkaset metrów dalej są dostępne i przyciągają ciekawskich turystów.

Łotwa - co warto zobaczyć
Radioteleskop VIRAC

Sigulda i Park Narodowy Gauja

Jednymi z najczęściej odwiedzanych atrakcji Łotwy są zamki położone wzdłuż rzeki Gauja.
Najsłynniejszy z nich zobaczycie w mieście Sigulda. Ten średniowieczny „Stary Zamek” nie jest właściwie zamkiem, ale fortem na wzgórzu z pozostałościami murów granicznych i wałów otaczających szczyt. Stąd macie wspaniałe widoki na okolicę, m.in. na znajdujący się po drugiej stronie rzeki zamek Turaida.

Zamek Turaida położony jest na terenie centrum historycznego, gdzie obejrzycie inne zabytkowe budynki (np. średniowieczny kościół) i wystawy. Co ciekawe dla właścicieli psów – do większości obiektów na terenie centrum wejdziecie ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi.

Trzeci z okolicznych zamków to Krimulda. Można dotrzeć tutaj kolejką linową z centrum Siguldy. Z samego zamku nie zostało w sumie wiele i jest to praktycznie ruina. W zamian warto przespacerować się do pobliskiego dworu.

Po lewej: Zamek Nowy w Siguldzie. Po prawej: Zamek Turaida

Koniki polskie

Park Krajobrazowy Jeziora Engure odkryłam przypadkowo, gdy szukałam pomysłu na spędzenie czasu w tej okolicy. Obowiązkowo dopiszcie go do listy miejsc, które trzeba zobaczyć na Łotwie!
Dlaczego?
Między innymi z powodu pasającego się dziko na tutejszych łąkach stada krów i koników polskich. Niesamowicie jest wejść ścieżką pomiędzy te zwierzęta i obserwować je w tak naturalnym środowisku.

Jeżeli odwiedzicie park na przełomie czerwca i lipca, koniecznie wybierzcie się również na pobliską Ścieżkę Orchidei (Orhideju taka).

Koniki polskie w Parku Krajobrazowym Jeziora Engure

Kuldiga

Kuldiga to niewielkie miasto w zachodniej Łotwie. Jej najbardziej znaną atrakcją jest Ventas Rumba – najszerszy wodospad w Europie, a także położony kilkaset metrów dalej ceglany most nad rzeką Venta.

Ale przyznam, że największe wrażenie zrobiło na mnie samo miasto, które jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych na Łotwie. Dobrze zachowana drewniana architektura i wąskie uliczki przeniosą was do czasów świetności tego regionu w XVII – XIX w. Dzięki działaniom miasta i konserwatorów możecie dziś podziwiać zabytkowe budynki i układ architektoniczny.

W 2020 r. historyczne centrum Kuldigi zostało zgłoszone jako kandydat do Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Łotwa atrakcje turystyczne
Kuldiga – Stare Miasto
Kuldiga – most nad rzeką Venta

Lipawa

Podczas podróży po Łotwie warto uwzględnić miasta położone nad Bałtykiem. Zazwyczaj unikam tych większych, ale Lipawa zachęciła mnie swoimi pięknymi szerokimi plażami i militarnymi pozostałościami. Widać, że latem to miasto tętni życiem i ma wiele atrakcji dla turystów.

Imponujące betonowe ruiny na wybrzeżu Lipawy to pozostałości po Fortach Północnych. Były one częścią centralnej fortecy Lipawy i zostały zbudowane między XIX a XX wiekiem, aby zapewnić schronienie bazie morskiej. Jednak po kilkunastu latach od rozpoczęcia budowy cała twierdza została uznana za błąd strategiczny i została opuszczona.

Lipawa (Liepaja) – plaża miejska i Forty Północne

Klify na wybrzeżu Jurkalne

Każdy fragment łotewskiego wybrzeża kryje inne niespodzianki. Odcinek między miejscowościami Jurkalne a Strante to wysokie na 20 metrów urwiska oddzielone od morza szerokimi plażami.
Drewniane schody prowadzące ze szczytu urwisk często są bardzo strome i muszą być ponownie montowane ze względu na osuwanie się ziemi.

Nie ma tu wielu miejsc, gdzie dojedziecie bezpośrednio autem, ponieważ większość działek wzdłuż wybrzeża jest prywatnych. Ale za to, jeśli będziecie tu latem, skuście się na nocleg na jednym z pól namiotowych lub kempingów położonych na szycie urwiska. Wschody i zachody słońca niezapomniane!

Urwisko w Jurkalne

Przylądek Kolka

Niektórzy twierdzą, że w sumie nie ma tu nic ciekawego. Ot, sterta kamieni 😉
Ale większość z nas tu przyjedzie, bo lubimy zdobywać miejsca, które są „naj”. A Przylądek Kolka to najbardziej wysunięty na północ fragment łotewskiego Półwyspu Kurlandzkiego. Więc i my go odwiedziliśmy.

Przylądek był przez wiele lat niedostępny dla zwykłych śmiertelników. Stacjonowały tu bowiem wojska sowieckie i ogromny fragment wybrzeża był strefą zamkniętą. Na plaży można zresztą zobaczyć pozostałości po fundamentach dział.
W pobliżu jest również wieża obserwacyjna oraz trasa spacerowa.

Łotwa atrakcje przyrodnicze
Przylądek Kolka

Latarnie morskie

Jeśli jesteście miłośnikami latarń morskich, tak jak ja, koniecznie musicie odwiedzić chociaż kilka z nich na Łotwie. Podczas mojej podróży udało mi się zobaczyć połowę z 16 latarni na łotewskim wybrzeżu. Najstarsza z nich została zbudowana w XVIII w., najnowsze są z lat 50. i 60. XX w. Zwłaszcza te ostatnie są bardzo charakterystyczne, bo przypominają bardziej metalowe rzeźby niż tradycyjną latarnię morską, do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni.

Łotwa - ciekawe miejsca i atrakcje, które warto zobaczyć
Latarnia morska w Pape, zbudowana w 1910 r., położona najbliżej morza ze wszystkich latarni na Łotwie

Ryga

Ostatnia atrakcja na liście miejsc wartych zobaczenia, to ta chyba najbardziej oczywista – Ryga, stolica Łotwy. Miałam okazję być tu tylko kilka godzin, ale tak mnie zauroczyła, że trafi na moją listę kierunków na weekendowy city break, aby lepiej ją poznać.

Stare Miasto ma wiele dobrze zachowanych średniowiecznych budynków w stylu barokowym i gotyckim, uważa się również, że znajduje się tu najlepszy zbiór budynków secesyjnych w Europie. Z tego powodu zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

łotwa największe atrakcje, które warto zobaczyć
Ryga, Stare Miasto

Jeżeli tak jak ja, będziecie mieli tylko krótką chwilę na poznanie miasta, polecam wam wybrać się na zorganizowany spacer z przewodnikiem, np. Riga Old Town Walking Tour, gdzie poznacie historię Rygi w pigułce i zobaczycie najważniejsze miejsca i zabytki. P.S. Można zabrać ze sobą psa.

I jak, udało mi się zachęcić was do odwiedzenia Łotwy?


Łotwa – Mapa miejsc i atrakcji, które warto zobaczyć