Na granicy Warmii i Mazur Zachodnich, na półwyspie wciśniętym w jezioro Narie, leży mała wieś letniskowa Kretowiny. Przy głównej plaży z pięknym pomostem znajdziecie wypożyczalnię sprzętu wodnego, kilka atrakcji dla dzieci, plac zabaw, sklepiki i knajpki. Ale to przejrzyste jezioro z kilkunastoma wyspami jest objęte strefą ciszy, więc nie usłyszycie tutaj silników motorówek.

Jeśli znudzi się wam plażowanie, albo pogoda lub pora roku nie będzie sprzyjająca, warto rozejrzeć się po okolicy. Oto moje propozycje dwóch tras: rowerowej i pieszej.

Trasa rowerowa wokół jeziora Narie

Czerwony Szlak Rowerowy jest pętlą wokół jeziora Narie. Cała trasa ma 37,2 km i rozpoczyna się w Morągu. Wzdłuż zachodniego brzegu jeziora prowadzi ona głównie drogą szutrową, po stronie wschodniej poprowadzona została drogą asfaltową.
Jeśli nocujecie w Kretowinach i chcielibyście wykluczyć Morąg, trasę można bardzo łatwo zmodyfikować. Od Kretowin prowadzi wówczas ona przez Wilnowo, Boguchwały, Ponary, Roje, Naryjski Młyn, Niebrzydowo Wielkie, Gulbity, Bogaczewo i wracacie do Kretowin. Pokonacie wówczas 30 kilometrów.

Co zobaczyć po drodze? Zatrzymajcie się koniecznie przy pięknym kościele w Boguchwałach i przy opuszczonym pałacu w Ponarach. Warto też zajrzeć na inne plaże, np. w Bogaczewie lub te bardziej „dzikie” – jedną z takich plaż zaznaczyłam wam na mapie.

Trasa piesza przez Półwysep Kretowiny

Trasa, którą wam proponuję, nie ma żadnego formalnego oznakowania. Wybieram się nią na spacer za każdym razem, gdy odwiedzam Kretowiny. Trasa prowadzi wokół półwyspu i ma ok. 6 km.

Zaczyna się przy dużym parkingu w centrum Kretowin – wypatrujcie ścieżki między drzewami i oznaczenia czerwonego szlaku. Po przejściu pierwszego odcinka przez las, możecie iść dalej polną drogą lub równoległą do niej ścieżką bliżej jeziora. Oczywiście polecam wariant przy jeziorze 😉
Przy zabudowaniach jedynego gospodarstwa, jakie tu napotkacie, droga się rozwidla. Tu skręćcie w prawo. Ten odcinek drogi to w sumie ślepa uliczka, kończąca się w pewnym momencie przed lasem. Musicie wypatrzyć „wejście do lasu” kilkadziesiąt metrów wcześniej. Latem bywa to trudniejsze, bo jest dużo zarośli. Lasem dojdziecie do głównej drogi prowadzącej przez Kretowiny. Nią wrócicie do parkingu przy głównej plaży.

Inne szlaki turystyczne w tej okolicy znajdziecie też opisane na stronie gminy Morąg.

Kretowiny – mapa