W moim osobistym rankingu Park Narodowy Kemeri (Ķemeru Nacionālais parks) to najpiękniejsze miejsce, jakie widziałam na Łotwie. Położony ok. 30 kilometrów na zachód od Rygi zachwyca niezwykłym krajobrazem, zwłaszcza późnym latem, gdy kwitną wrzosowiska. A jeśli nie straszny wam powrót przez ciemny las, to odwiedźcie jego serce tuż przed zachodem słońca.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ | „Łotwa – 10 miejsc, które warto zobaczyć”
Park został utworzony w 1997 roku i zajmuje powierzchnię ok. 380 km2. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów Parku są mokradła i torfowiska. Wielkie Torfowisko Kemeri jest jednym z największych tego typu na Łotwie.
Szlak Wielkich Torfowisk Kemeri
Dla turystów przygotowano kilka tras, a najsłynniejszą z nich jest szlak Wielkich Torfowisk Kemeri (łot. Lielā Ķemeru tīreļa laipa, ang. Great Kemeri Bog). Drewnianymi kładkami przechodzi się między małymi jeziorami utworzonymi na torfowisku. Miniaturowe drzewa nigdy nie będą większe, ponieważ nie mają tutaj wystarczającej ilości składników odżywczych.
Szczególne wrażenie to miejsce robi o wschodzie lub zachodzie słońca, kiedy zmieniające się światło odbija się w wodzie. Zazwyczaj jestem na szlakach wcześnie rano, ale tym razem (z wielką niecierpliwością) poczekałam do wieczora.
Szlak Wielkich Torfowisk Kemeri to dwie trasy do wyboru. Ale szczerze wam powiem, żebyście się nawet nie zastanawiali i koniecznie wybierzcie dłuższy wariant. To na nim znajduje się bowiem wieża widokowa, z której możecie podziwiać mokradła Kemeri z góry.
TRASA | pętla krótka – 1,5 km, pętla długa – 3,5 km, dojście z parkingu ok. 500 m. Kładka ma szerokość mniej więcej 60-70 cm i po wyjściu z części leśnej idzie się nią przez całe mokradła
DOJAZD | z drogi krajowej A10 ok. 30 km na zachód od Rygi, na wysokości miasta Kemeri
OPŁATY | wejście na szlak jest bezpłatne. Parking kosztuje 2 € (cena we wrześniu 2021 r.)
WEJŚCIE Z PSEM | dozwolone, na smyczy
Szlak Stawów Siarkowych
Szlak stawów siarkowych (łot. Sēra dīķu taka) przebiega przez torfowisko Raganu. Skąd wzięła się nazwa szlaku? Na jego końcu kładka przebiega przez sadzawki utworzone z wypływającej z ziemi wody siarkowej. Wiosną zabarwia się ona na żółto ze względu na rozmnażanie się różnych mikroorganizmów. Podobno czuć tu również charakterystyczny dla siarki zapach zgniłych jaj, ale nie było go podczas naszej wycieczki, być może ze względu na deszczową pogodę.
TRASA| 1,6 km w obie strony
DOJAZD| parking przy ścieżce, w połowie drogi między miejscowościami Kemeri i Antiņciems
OPŁATY | wejście na szlak jest bezpłatne
WEJŚCIE Z PSEM | dozwolone, na smyczy
Szlak Trzcinowy nad jeziorem Kaņieris
Pogoda tego dnia mi nie dopisała i był to bardziej spacer niż obserwacja ptaków. Więc musicie mi uwierzyć na słowo (bo na zdjęciach tego nie widać 😉 ), że proponowana tu trasa prowadzi przez jezioro, które jest jednym z najbogatszych na Łotwie pod względem ilości różnorodności ptaków. Jezioro Kaņieris ma status ostoi ptaków IBA (Important Bird Area) i jest obszarem chronionym od 1964 roku.
Szlak trzcinowy (łot. Kaņiera ezera niedru taka) rozpoczyna się przy wieży obserwacyjnej, a dalej prowadzi do ciekawej pływającej kładki biegnącej przez jezioro i łączącej dwie wyspy. Jest ona zamontowana na pontonach, przez co czasami się kołysze. Uroku temu odcinkowi dodają trzciny, które tworzą momentami rodzaj tunelu. A ponieważ jest tu dość wąsko i deski są nierówne, to wymijanie się z innymi turystami chwilę trwa.
Po zejściu na „suchy ląd” poszliśmy jeszcze kawałek drewnianą kładką i zawróciliśmy, ale możecie kontynuować wycieczkę aż do bazy łodzi i robiąc pętlę wrócić główną drogą do miejsca parkingowego.
TRASA| pętla 2,8 km
DOJAZD| auto można zostawić wzdłuż drogi dojazdowej, przy znaku z nazwą szlaku i ścieżce prowadzącej do wieży obserwacyjnej. Nawigacja może was zaprowadzić do bazy łodzi, przed którą jest jednak szlaban
OPŁATY | wejście na szlak jest bezpłatne
WEJŚCIE Z PSEM | dozwolone, na smyczy
Ścieżka Bosych Stóp
Jako nocleg w tej okolicy wybrałam hotel Valguma Pasaule, nad jez. Valguma ezers. Jest to kompleks wypoczynkowy położony w lesie, gdzie oprócz hotelu i restauracji znajdziecie kilka dodatkowych atrakcji dla całych rodzin.
Mój wybór padł na Ścieżkę Bosych Stóp (Baskāju taka). Jest to ok. 3-kilometrowa trasa, na którą możecie wejść tylko boso i składa się z wielu odcinków wyłożonych różnymi nawierzchniami. Jest tu np. piasek, otoczaki, szyszki, błoto, trawa czy żwir. Początek nie był łatwy, ponieważ stopy nie są przyzwyczajone i momentami było to lekko bolesne doświadczenie. Ale na końcu czeka was miłe zaskoczenie – poczujecie niesamowite odprężenie i wyciszenie. Podobno taki spacer wzmacnia mięśnie i stawy, poprawia krążenie i łagodzi bóle głowy.
Na tę trasę niestety nie wejdziecie z psem. Jeżeli nie nocujecie w hotelu i nie macie gdzie zostawić swojego czworonoga, to w kompleksie są jeszcze inne ścieżki tematyczne (wstęp na wszystkie jest płatny).
DOJAZD| Kompleks Valguma Pasaule, Tukuma novada Smārdes pagastā, 6 km na północ od miejscowości Smārde