Wpisałam jezioro Lago di Braies na listę miejsc do odwiedzenia w trakcie pobytu w Dolomitach. Na zdjęciach znalezionych w internecie wyglądało obłędnie, ale wiedziałam też, że takie zdjęcia są często mocno “podkolorowane”. Więc pojechałam tam bez wielkich oczekiwań. Jednak rzeczywistość mnie zaskoczyła… To najpiękniejsze jezioro, jakie do tej pory widziałam! Nie dziwię się już, że jest nazywane perłą Dolomitów.

Lago di Braies (znane też jako Pragser Wildsee) to przepiękne turkusowe jezioro położone na wysokości 1496m n.p.m. na terenie rezerwatu przyrody Fanes-Senes-Braies (Fanes-Sennes-Prags). Było częścią podróży, o której możecie przeczytać we wpisie o naszym 2-tygodniowym pobycie w Dolomitach.

Jedno musicie wiedzieć – nad jeziorem są tłumy turystów. Wybierzcie się tam więc wcześnie rano lub późnym popołudniem. Ja byłam o 15-stej, i to było jeszcze za wcześnie. Rano natomiast, w godzinach 7.30-9.00, pomost bywa wypożyczany do prywatnych sesji zdjęciowych.

W okolicy tego pomostu, na którym KAŻDY chce mieć zdjęcie (co mnie już nie dziwiło, gdy zobaczyłam Lago di Braies na własne oczy), trochę się poczułam jak na deptaku w turystycznej miejscowości, a Skipper zrobił się niespokojny.
Z nadzieją więc na to, że turyści się rozejdą, postanowiłam zacząć od spaceru wokół jeziora.

Szlaki w okolicy jeziora Lago di Braies

Szlak okrężny wokół jeziora (spacerowy)

Szlak ma około 4 km. Ile potrzebujecie czasu, aby go przejść? Hmm, jest to trudne do oszacowania, bo widoki są tak piękne, że ja co chwila się zatrzymywałam na podziwianie i zdjęcia 🙂 Były też ze dwa przystanki na plaży, gdzie Skipper trochę pobiegał za patykami. I jeden przymusowy przystanek, gdy na chwilę zaczął padać deszcz. W sumie zajęło to nam około dwóch godzin.

Od której strony zacząć spacer wokół jeziora? Jeżeli będziecie z małymi dziećmi lub wózkami, proponuję Wam spacer tylko prawą stroną jeziora (patrząc od pomostu). Tutaj ścieżka jest dość szeroka i w miarę płaska. Z lewej stronie jeziora szlak już bardziej się wije w górę i w dół, w jednym miejscu są też schodki. 

Jeżeli mielibyście ochotę na dłuższy trekking w tym rejonie Dolomitów, rozważcie któryś ze szlaków prowadzących do pobliskich schronisk. Poniżej dwie propozycje.

Szlak do schroniska Fojedora (Utia Fojedora)

Od południowego końca jeziora w kierunku zachodnim prowadzi szlak nr.19.
Po ok. 1,5km (20 minut) na wysokości 1590m n.p.m. miniecie restaurację Grunwaldalm (Malga Foresta). Możecie iść dalej aż do schroniska Utia Fojedora (ok. 1,5-2h), które znajduje się na wysokości 2115m n.p.m.
Cały szlak od jeziora Lago di Braies to 6km w jedną stronę.

Szlak do schroniska Rifugio Biella (Seekofel Hutte)

W kierunku południowym od jeziora odchodzi szlak nr.1 prowadzący do schroniska Rifugio Biella (2327m n.p.m.). Szlak ma ok.5km w jedną stronę. Jest bardziej wymagający niż poprzedni (czas przejścia to 3-3,5h od Lago di Braies do Rifugio Biella), ale też i bardziej spektakularny w widoki.

Lago di Braies (Pragser Wildsee) – informacje praktyczne

Wypożyczenie łódki

Jeżeli chcecie nadać odrobinę romantyczności swojemu pobytowi nad jeziorem Lago di Braies, to warto przepłynąć się łódką. Ich wypożyczalnia znajduje przy pomoście. Koszt to 18€ za 30 minut, lub 28€ za godzinę.


Wypożyczalnia – ceny i godziny: https://www.la-palafitta.com/en

Jak dojechać

Najłatwiej dojechać tu autem, do dyspozycji są 3 płatne parkingi.
Ale uwaga: latem droga dojazdowa może być zamknięta w godzinach 10:00-15:00.

Dlatego dobrą alternatywą może być dojazd autobusem nr 442 z miejscowości Toblach (Dobiacco).

Rozkład jazdy autobusów: http://www.sii.bz.it/

Pogoda

My byliśmy w tym regionie w czerwcu, i popołudniami prawie codziennie przelotnie padało lub grzmiało. Warto więc zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową.

Lago di Braies – mapa