Gdzie można wyjechać z psem na wakacje? Prawie wszędzie! Wystarczy pomysł, małe przygotowanie przed wyjazdem i możecie razem wyruszyć w drogę!
Poniżej podrzucam wam kilka inspiracji na wspólne wakacje.
A jeśli szukacie psiolubnego noclegu, to polecam wam wpis: „Nocleg z psem – lista odwiedzonych miejsce w Polsce„
1. Z psem nad morze, jezioro lub rzekę
Od spokojnych spacerów plażą, pływania i rzucania patyków do wspólnej wyprawy kajakiem lub tratwą. Nad wodą, niezależnie od stopnia aktywności właściciela, chyba najłatwiej o wspólny pobyt z czworonogiem.
Jeżeli wybieracie się z psem nad morzem, zwłaszcza w sezonie letnim, sprawdźcie czy w okolicy są dedykowane plaże dla psów.
Jak ją znaleźć? Można np. wyszukać na mapie Google.
My najczęściej jeździmy nad morze poza sezonem, daje to nam trochę więcej swobody w wyborze miejsca. Jedne z naszych ulubionych miejsc to Karwieńskie Błota („Polskie morze poza sezonem – Karwieńskie Błota„ ) czy Białogóra („Wydma Lubiatowska„)
2. Wędrówki z psem po parku narodowym
Parki narodowe chronią i oferują to, co matka natura ma najlepszego. Nie wszystkie parki narodowe w Polsce zezwalają niestety na odwiedziny z psami, ale nie jest to niemożliwe.
Są parki, które wpuszczają psy na wszystkie lub niektóre szlaki.
Np. w Biebrzańskim Parku Narodowym jest kilka udostępnionych szlaków („Weekend nad Biebrzą„), podobnie jest w Białowieskim, Roztoczańskim, Słowińskim i Ujścia Warty. A całkowicie psiolubne parki to Narwiański, Wigierski, Wielkopolski, Ojcowski, Karkonoski, Kampinoski i Gór Stołowych.
3. Wakacje z psem w parku krajobrazowym
Wiecie, że w Polsce jest 125 parków krajobrazowych? Założę się, że kilkanaście lub kilkadziesiąt kilometrów od waszego domu jest jeden z nich 😉 Tutaj już nie macie takich restrykcji jak w parku narodowym i o wiele swobodniej możecie zaplanować pobyt z psem.
Wystarczy, że wejdźcie na stronę internetową wybranego parku krajobrazowego i sprawdzicie listę szlaków. Bardzo często nadleśnictwa przygotowują również aplikacje na telefon z mapą najważniejszych atrakcji.
Pamiętajcie tylko, że jedynym ograniczeniem w parku krajobrazowym będzie rezerwat przyrody, do którego zgodnie z polskimi przepisami nie można wejść z psem. Ale są to przeważnie niewielkie obszary, podlegające szczególnej ochronie.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ | „Szwajcaria Kaszubska – 8 miejsc wartych zobaczenia”,
„Dolina Czarnej Hańczy – szlak w sercu Suwalskiego Parku Krajobrazowego”
4. Wyjazd z psem w góry
Jeżeli chcecie się wybrać po raz pierwszy ze swoim psem w góry, wybierzcie niewymagający szlak, aby mieć szansę poznać możliwości psa.
Zabierzcie ze sobą również odpowiednie wyposażenie, które ułatwi wspólną wędrówkę, np. szelki i smycz z amortyzatorem (więcej o wyprawie z psem w góry znajdziecie we wpisie „Dolomity z psem„). Pamiętajcie oczywiście o wodzie, możecie również rozważyć izotoniki dla psów, jeśli chcecie wybrać się w dłuższą trasę.
Jeśli wasz czworonożny przyjaciel jest nieduży, do ok. 10 kg, świetnym rozwiązaniem jest plecak do transportu psa.
W polskich górach byliśmy ze Skipperem do tej pory tylko w Karkonoszach, ale mam nadzieję, że uda nam się odkryć wspólnie i inne miejsca. Pomysłów na szlaki szukam na grupie FB: Wędrówki z psem.
P.S. Parki Narodowe: Bieszczadzki, Gorczański, Magurski, Pieniński i Tatrzański są obecnie niedostępne dla turystów z psami. Wybierając więc szlak, sprawdźcie, czy nie jest położony na terenie któregoś z tych parków.
5. Wakacje z psem w mieście
Miasta są coraz bardziej przyjazne psom. Wejdziemy z nimi do wielu restauracji, do niektórych galerii handlowych, popłyniemy w rejs po rzece lub jeziorze.
Jeśli wybierzecie się na zwiedzanie dużego miasta, najłatwiej będzie posłużyć się gotowym planem zwiedzania. Wiele Informacji Turystycznych ma opisane trasy piesze po najciekawszych atrakcjach (np. trasy spacerowe we Wrocławiu). Do miejsc takich jak muzea i kościoły z psem raczej was nie wpuszczą, ale jeżeli nie podróżujecie sami, możecie wejść tam na zmianę.
W niektórych miastach organizowane są wycieczki z przewodnikami miejskimi lub tzw. free walking tour’y (gdzie płacicie przewodnikowi dowolną kwotę według waszego uznania, np. Walkative). Takie trasy nie obejmują zazwyczaj wejść do budynków czy zwiedzania miejsc biletowanych, są więc idealne na spacer z psem.
A jakie będzie następne miejsce, do którego się wybierzecie ze swoim psem?