Położona w środkowo-zachodniej części wybrzeża Droga Atlantycka, jest jedną z najbardziej malowniczych tras nie tylko w Norwegii, ale i na świecie. Wije się zygzakiem przez mosty rozrzucone między małymi wysepkami na Oceanie Atlantyckim. Od dawna była moim marzeniem i stała się częścią 2-tygodniowej podróży po tym kraju.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ |
” 2-tygodniowa trasa po Norwegii”
„Norwegia z psem”
„Wyjazd autem do Norwegii”

Droga Atlantycka

Została nazwana przez gazetę The Guardian „najbardziej malowniczą drogą na świecie”. Jest jedną z osiemnastu norweskich tras widokowych (Norwegian Scenic Routes), wpisana jest również na listę dziedzictwa kulturowego. I do tych wszystkich tytułów trzeba jeszcze dodać Norweską Konstrukcję Stulecia. I jak, czujecie się zachęceni do przejechania Drogą Atlantycką?

Droga Atlantycka (Atlanterhavsveien, Atlantic Road) to trasa z ośmioma mostami otwarta do użytku w 1989 roku. Prowadzi od miejscowości Bud w gminie Fræna do Karvåg na wyspie Averøy. Od północy styka się z Zatoką Hustadvika, od południa z fiordem Lauvøyfjorden.
Na początku XX wieku pojawił się pomysł linii kolejowej w tym miejscu, ale porzucono go. Planowanie drogi rozpoczęto w latach 70. XX wieku, a jej budowę w 1983 r., podczas której rejon ten nawiedziło 12 wichur.

Najwyższym mostem Drogi Atlantyckiej jest most Storseisund. To on wykonuje ten słynny zakręt widoczny na wielu zdjęciach. Wszystkie mosty, które będziecie mijać jadąc ze wschodu na zachód, to:

/ Lille Lauvøysund: 115 metrów długości
/ Store Lauvholmen: 52 metry długości
/ Geitøysund: 52 metry długości
/ Storseisundet: 260 metrów długości
/ Trzy mosty Hulvågen: jest to seria trzech mostów, wszystkie mają 293 metry długości
/ Vevangstraumen: 119 metrów długości

Miejsca odpoczynku przy Drodze Atlantyckiej

Jadąc przez Drogę Atlantycką warto wysiąść na chwilę z auta, nie tylko na zrobienie zdjęć. Wzdłuż Drogi utworzono trzy punkty widokowe, są też parkingi z zapleczem wypoczynkowym. Można rozprostować nogi, pójść na krótki spacer czy zakupić pamiątki. I oczywiście – podziwiać widoki! A to miejsce naprawdę zapiera dech w piersiach, wszystkie nadane mu tytuły nie są na wyrost.

/ Platforma widokowa Kjeksa: Kjeksa to miejsce widokowo – wypoczynkowe z metalową platformą spacerową. Trasa prowadzi dookoła fragmentu wyspy Lyngholmen. Jej zachodni koniec to idealne miejsce na zrobienie zdjęć mostu Storseisundet.

/ Wyspa Geitoya : Teren łączący archipelag mostami daje wiele okazji do robienia malowniczych zdjęć. Znajdziecie tu sklep z rękodziełem i pamiątkami, a także miejsce odpływania łódek do wioski rybackiej na wyspie Haholmen.

/ Hulvågbrua: po obu stronach mostu Hulvågbrua biegną mniejsze mosty, specjalnie przeznaczone do wędkowania. Warto się tu przespacerować z parkingu.

Wszystkie ciekawe miejsca zaznaczyłam wam na mapie.

No to w drogę! Drogę Atlantycką!

Mapa