Jeśli marzysz o weekendzie na łonie natury, to pakuj się i przyjeżdżaj nad Biebrzę! Teren jaki obejmuje Biebrzański Park Narodowy to jedno z najbardziej dziewiczych miejsc w Polsce. W Dolinie Biebrzy znajdziecie torfowiska, bagna i lasy bagienne. To tutaj jest też największa ostoja łosi. Dla turysty przygotowano wiele szlaków pieszych, rowerowych, a także wodnych. Na część z nich wejdziecie również z psem.

Poniżej jest opis kilku miejsc, które warto zobaczyć, a które miałam możliwość odwiedzić podczas pewnego wielkanocnego wyjazdu. Jego częścią była też wycieczka w okolice Białegostoku. Więcej znajdziecie na mapie na końcu wpisu.
Mogę Was zapewnić, że gdy raz tam pojedziecie, to zostaniecie „biebrznięci” i będziecie chcieli wrócić 😉

Ścieżka edukacyjna „Kładka”

Jest to jeden ze szlaków na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego, na który możecie wejść z psem. Ma on długość 2km w jedną stronę i częściowo prowadzi drewnianą kładką.

Wędrówkę możecie zacząć od punktu widokowego Kanał Rudzki, który jest położony przy drodze nr 65 (Mońki-Grajewo). Auto wtedy zostawicie na parkingu, około 200 metrów od punktu widokowego. Sama ścieżka edukacyjna zaczyna się po drugiej stronie drogi 65.
Jeżeli nie chcielibyście wracać tą samą trasą, możecie przejść lokalną asfaltową drogą, która prowadzi od Fortu II Zarzeczny do drogi 65 (fragment szlaku żółtego).

Carska Droga

Carska Droga została zbudowana pod koniec XIXw. w celu połączenia trzech carskich twierdz: w Łomży, Osowcu i Grodnie. Obecnie bardzo często tę nazwę stosuje się dla konkretnego 33-kilometrowego odcinka, który biegnie wzdłuż lub przez Biebrzański Park Narodowy.

I jakikolwiek plan wycieczki nad Biebrzę zrobicie, to pamiętajcie uwzględnić w nim przejazd tą drogą. Startując od skrzyżowania z drogą nr 65 przy Twierdzy Osowiec w kierunku Strękowej Góry, przez około 20 kilometrów będziecie jechać przez lasy. Trzeba tu zdjąć nogę z gazu i mieć oczy szeroko otwarte, ponieważ możecie spotkać tu jednego z leśnych mieszkańców. O jednym z nich, łosiu, ostrzegają nawet pomysłowe znaki ustawione wzdłuż drogi.

Na wysokości parkingu przy wieży widokowej Bagno Ławki Droga Carska zaczyna prowadzić przez otwarty teren i możecie podziwiać biebrzańskie bagna. Na przełomie sierpnia i września na Bagnie Ławki odbywały się „Biebrzańskie Sianokosy”. Niestety w 2019 roku z powodów finansowych impreza została odwołana. Jeżeli wybieralibyście się nad Biebrzę w tym terminie, sprawdźcie, czy Sianokosy wróciły do kalendarza (organizatorem był Biebrzański Park Narodowy).

Jednym z miejsc, przy którym możecie się zatrzymać na tym odcinku Carskiej Drogi jest kładka Długa Luka.

Ścieżka edukacyjna „Długa Luka”

Ścieżka, a właściwie kładka Długa Luka, nie jest niestety dostępna dla psów. Ale jest dość krótka (400 metrów), więc polecam Wam jednak, abyście się jakoś „zorganizowali” (może jedna osoba zostanie z psiakiem przy tablicach informacyjnych?). Dlaczego? Ponieważ idąc Długą Luką znajdujecie się pośród biebrzańskich mokradeł, wokół nie ma krzewów i drzew, wrażenie jest niesamowite. Myślę, że szkoda byłoby pominąć to miejsce.

Goniądz na Biebrzą

Szukając noclegu nad Biebrzą wybraliśmy Goniądz. Położone na wzgórzu miasteczko to idealny punkt wypadowy w ten region.

Polecam Wam spacer ulicą Nadbiebrzańską (od skrzyżowania z ul.Jadźwingowską) w kierunku mostu nad Biebrzą. Przechodząc przez most i idąc wzdłuż drogi na Wólkę Piaseczną, po ok.600 metrach dojdziecie do wieży widokowej. Stąd możecie podziwiać rozlewisko Biebrzy.
W drodze powrotnej odwiedźcie też punkt widokowy przy Starym Rynku.

/ n o c l e g

Jeżeli szukacie dużego ogrodzonego domu na wynajem w Goniądzu, polecam Wam Dom nad Biebrzą.

Biebrzański Park Narodowy – informacje praktyczne

Pamiętajcie, że wejście na którykolwiek ze szlaków Parku wymaga zakupienia biletu wstępu. Kupicie je online poprzez stronę biebrza.eparki.pl, w siedzibie, lub poprzez przelew bankowy. Aktualny cennik znajdziecie na stronie internetowej biebrza.org.pl

INFORMACJE/
Biebrzański Park Narodowy
Osowiec-Twierdza 8
19-110 Goniądz

Biebrzański Park Narodowy: strona www
Zakup biletów do Parku: link
Bilet jedniodniowy: 8zł (normalny), 4zł (ulgowy), pełen cennik dostępny na stronie BPN

Biebrzański Park Narodowy z psem

Na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego możecie wejść z psem na wybrane szlaki.
Pies powinien być na krótkiej, maksymalnie 1,5-metrowej smyczy.

Szlaki udostępnione dla turystów z psami

Szlaki piesze:
/ niebieski od Lipska do Osowca,
/ żółty od Goniądza do przejazdu kolejowego przed Sośnia,
/ żółty z Polkowa do Kopytkowa,
/ żółty i rowerowy zielony od Leśniczówki „Łosiowy Kąt” w Orzechówce do wsi Tajenko,
/ czerwony od wsi Woźnawieś do Leśniczówki Grzędy

Szlaki rowerowe:
/ „ Green Velo” na całej długości,
/ czerwony „Podlaski Szlak Bociani” na całej długości,
/ niebieski z Gugien do Trzciannego,
/ zielony z Osowca do Uścianka,
/ żółty od mostu w Kuligach do Leśniczówki Grzędy

Ścieżki edukacyjne:
/ „Las” i „ Kładka” w Osowcu-Twierdzy, łącznie z wieżą widokową przy Kanale Rudzkim
/ „Biały Grąd”

Mapa Biebrzańskiego Parku Narodowego
z oznaczeniem szlaków, na które można wprowadzać psy

Mapa atrakcji oraz wybranych szlaków i ścieżek