Jak to się stało, że w pewien wtorek, zamiast siedzieć w pracy, włóczyłam się uliczkami uroczej starówki włoskiego Bergamo?
Był marzec i wiosna się zastanawiała, czy przyjść już do Polski. A ja tak już za nią tęskniłam, że postanowiłam poszukać jej gdzie indziej. Rozglądałam się za miastem na południe od Polski, do którego są bezpośrednie loty z Gdańska. I gdzie lotnisko nie będzie daleko od centrum i gdzie znajdę takie połączenia lotnicze, aby wylecieć rano i wrócić wieczorem. I w ten sposób na liście kandydatów pozostało Bergamo.
Jeśli więc zastanawiasz się, co zwiedzić w Bergamo w jeden dzień, to zapraszam na moją relację!

Włochy przywitały mnie wiosennym słońcem. Już czułam, że ten dzień wystarczy, aby naładować baterie. Celem wycieczki było skupienie się tylko na tzw. Górnym Mieście – Citta Alta. Z lotniska jadę więc autobusem do dolnej stacji kolejki zwanej Funicolare di Bergamo Alta, jako początku mojego zwiedzania. Jest to kolejka linowo-torowa, która zabiera pasażerów z Dolnego Miasta – Citta Bassa. Wytrwali oczywiście mogą pokonać podejście na wzgórze na własnych nogach. Ale ja, jako miłośnik kolejek wszelkiego rodzaju, nie mogę ominąć takiej okazji (nie po to ktoś się natrudził projektując i budując, żeby teraz nie skorzystać, prawda?).

Trasa zwiedzania

Z górnej stacji kolejki kieruję się ulicą Via Gombito w kierunku głównego placu Piazza Vecchia. Po drodze zaglądam do jednej z ciastkarni i kupuję coś pysznego na śniadanie (nazwy wam nie podam, bo kryterium wyboru była ładna witryna i czekolada w składzie ;)). Zresztą, przy samym Piazza Vecchia, które jest centralnym punktem Górnego Miasta, spotkacie wiele osób siedzących przy kawiarnianych stolikach lub na murku przy bibliotece.
Wokół Placu zlokalizowane są najważniejsze punkty tego dnia.

Pierwsze kroki kieruję w kierunku wieży miejskiej (Campanone). Jak się okazuje, był to dobry wybór – na wieży nie ma dużo miejsca, i mam szczęście być te kilka minut sama, ale zjeżdżając windą spotykam już spore grupy turystów i wycieczki szkolne. Z wieży rozpościerają się wspaniałe widoki na całą okolicę. Mimo, że jest jeszcze kilka punktów widokowych w planie, to wieża stoi w sercu Citta Alta i ten widok jest niepowtarzalny.

Wstęp na wieżę: 5€ (bilet ważny również do pobliskiego muzeum historycznego)
Godziny otwarcia:
listopad-maj: wtorek – piątek 9:30-13:00 i 14:00-18:00, sobota i święta: 9:30-18:00
kwiecień – październik: poniedziałek-piątek 10:00-18:00, sobota i święta 10:00-20:00 

Wychodząc z wieży, przechodzę pod Ratuszem Palazzo della Ragione. Tutaj spójrzcie dla odmiany pod nogi. Na chodniku bowiem umieszczony jest kalendarz astronomiczny.

Następny punkt to Katedra świętego Aleksandra (Duomo di Bergamo), wraz z muzeum katedralnym w jej podziemiach. Jedna z kaplic w Katedrze jest poświęcona papieżowi Janowi XXIII, który pochodził z okolic Bergamo i można podziwiać tiarę należącą do niego.

Wstęp do Katedry – bezpłatny.
godziny otwarcia: Od poniedziałku do piątku: 7:30 – 12:30 i 15:00 – 18:30
https://www.visitbergamo.net/en/object-details/7111-bergamo-cathedral/
Wstęp do Muzeum katedralnego – 5€ normalny, 3€ ulgowy
godziny otwarcia: poniedziałki zamknięte, wtorek-piątek 9:30-12:00 i 14:30-18:00, Sobota i święta 10:00-13:00 i 14:30-18:00
https://www.visitbergamo.net/en/object-details/3006-cathedral-museum—treasure/

Przy tym samym placu, przy którym stoi Katedra, znajduje się inna atrakcja – Kaplica Colleoni. Chociaż właściwie bardziej niż kaplica, słynny jest herb jej fundatora Bartolomeo Colleoni znajdujący się na ogrodzeniu. Legenda mówi, że herb przedstawia 3 jądra fundatora, a ich dotknięcie przynosi szczęście. Nie wiadomo, czy to prawda, bo herb rodzinny istniał jeszcze przed narodzinami Bartolomeo. Jednak warto spróbować zapewnić sobie trochę szczęścia 😉

Kaplica jest własnością prywatną, nie można w niej robić zdjęć.

Obok Kaplicy oglądam jeszcze z zewnątrz Bazylikę Santa Maria Maggiore z przepięknymi portalami. Dd strony Piazza Duomo jest to portal Czerwonych Lwów, a z drugiej strony Bazyliki możecie podziwiać Portal Białych Lwów.

Zerkam na zegarek, jest południe. Postanawiam więc udać się w kierunku wzgórza San Vigilio. Po drodze wstępuję na pyszną kawę i rogalika do słynnej kawiarni La Marianna, chociaż coś innego jest główną specjalnością lokalu. Są to lody Stracciatella, to tu powstała ich receptura. Ja nie jestem ich miłośniczką, ale jeśli lubicie – koniecznie spróbujcie.

Zaraz za rogiem La Marianny wsiadam do drugiej linii kolejki Funicolare, tym razem prowadzącej na wzgórze San Vigilio. Z górnej stacji jest jeszcze do przejścia ok 200 metrów w górę. San Vigilio to w sumie ruiny zamku, który kiedyś tu stał. Dochodząc do wejścia, macie do wyboru dwa tarasy. Kierując się w prawo wejdziecie na taras, który ja nazwałam wypoczynkowym. Widoki tutaj są mniej spektakularne, ale teren przyjemnie zagospodarowany, mniej turystów. Postanawiam tu chwilę odpocząć i nacieszyć się słońcem. Gdy wracam w kierunku głównego wejścia, trochę trudno odnaleźć ścieżkę na górny taras. Oprócz mnie kręci się podobnie kilka innych osób z tym samym problemem. Okazuje się, że wejście jest właściwie nieoznakowane i wciśnięte za kamienną wieżą. Ale trud zostaje wynagrodzony – stąd roztacza się szeroki widok na okolicę Bergamo i Citta Alta.

Wracając do kolejki zejdźcie uliczkę niżej, dosłownie kilkadziesiąt metrów od stacji kolejki. Znajdziecie tu taki mini-punkt widokowy, niewiele osób o nim wie. 

Po zjechaniu do dolnej stacji kolejki postanawiam przejść się w kierunku murów miejskich. Są to mury zbudowane za czasów weneckich, mają ok 6km długości. Po wyjściu z kolejki skręcam od razu w prawo i spaceruję ulicą Via delle Tre Armi ok.1km cały czas mając nad sobą mury. Możecie oczywiście wejść na mury wcześniej, w tym celu ze stacji kolejki wróćcie do La Marianny i skręćcie za nią w prawo. Ja swoją trasą dochodzę do okazałej Bramy Świętego Jakuba (Porta San Giacomo) Jest to jedna z czterech bram miejskich i jedyna przeznaczona tylko dla ruchu pieszego. Stąd idę dalej murami wzdłuż ulicy Viale della Mura.

Potem skręcam w przypadkową uliczkę i błądzę bez celu podziwiając kamienice, zaglądając do sklepików i kupując pizzę na kawałki (taką na grubym cieście), której nie polecę, bo to była chyba najgorsza pizza jaką w życiu jadłam 🙂 Wierzę, że miałam pecha i traficie lepiej.

Całe Cita Alta jest niewielkie, i możecie zajrzeć jeszcze w kilka miejsc, jeśli czas Wam pozwoli. Co jeszcze warto zobaczyć w Bergamo? Ja bardzo chciałam jeszcze zajrzeć do muzeum sztuki Accademia Carrara, które niestety jest zamknięte we wtorki. Posiadają ogromną kolekcję około 1800 obrazów znanych włoskich artystów.

cena biletu: 12€ normalny, 10€ ulgowy (bezpłatny do 17 roku życia)
godziny otwarcia: 9:30-17:30, zamknięte we wtorki
https://www.lacarrara.it/en/visiting/schedules-and-tickets/

Mam nadzieję wybrać się ponownie do Bergamo na podobną wycieczkę, tym razem odwiedzając miejsca, które pominęłam. Polecam wam taki wypad na wiosnę lub jesień, aby zaznać trochę włoskiego słońca, gdy u nas go już lub jeszcze nie ma.


Bergamo – mapa atrakcji


Informacje praktyczne

Jak zaplanować zwiedzanie Bergamo?

Planując zwiedzanie trzeba pamiętać, że Włosi mają sjestę. Co oznacza, że może ona mieć wpływ nie tylko na godziny otwarcia restauracji, ale również atrakcji turystycznych (które bywają zamknięte mniej więcej w godzinach 12.30/13.00-14.30). To właśnie spowodowało, że podczas tej wycieczki postanowiłam zacząć od odwiedzenia miejsc “biletowanych”. Drugą część dnia natomiast na spacer i punkty widokowe.

Dojazd z i na lotnisko

Zaraz na lewo od wyjścia z lotniska jest przystanek autobusowy, z którego dojedziecie do Citta Alta linią nr 1 (wysiądźcie na przystanku Stazione Inferiore Funicolare). Jeżeli tak jak ja wybierzecie się do Bergamo na 1 dzień, to polecam kupić bilet ważny 24h za 5€ (wazny rowniez na przejazd kolejkami Funicolare). Bilet możecie kupić w informacji turystycznej na lotnisku (zaraz koło wyjścia) lub w automacie na przystanku. Pamiętajcie o jego skasowaniu po wejściu do autobusu.

Uwaga praktyczna odnośnie jazdy autobusami – wciśnijcie przycisk Stop przed przystankiem, na którym chcecie wysiąść. W przeciwnym razie (tak jak mi się przytrafiło) kierowca się nie zatrzyma, nawet jeśli będzie widział, że stoicie przy drzwiach.
Na przystankach, z których jedzie autobus na lotnisko, zobaczycie symbol samolotu. Może się zdarzyć, że przez nieuwagę (jak ja 😉 ) traficie na autobus przesiadkowy, który jedzie do dworca kolejowego, i tam trzeba się przesiąść na kolejny.
Polecam pobrać na komórkę aplikacje ATB Mobile – tam wyszukacie połączenie autobusowe i możecie śledzić trasę.

Bezpłatne WiFi

Mimo, że wielu z Was ma prawdopodobnie pakiety internetowe obowiązujące za granicą, warto skorzystać z bezpłatnego Wifi, które Bergamo oferuje na terenie miasta. Podczas jazdy z lotniska wyślijcie sms-a o treści “Hello” na numer telefonu +39 3424035035. W wiadomości zwrotnej otrzymacie hasło. Loginem do połączenia się z siecią będzie Wasz numer telefonu ( z prefiksem +48).

Loty do Bergamo

Wylot i powrót tego samego dnia był możliwy w moim przypadku tylko przy skorzystaniu z dwóch różnych linii lotniczych. Poranny lo o 8:00 Ryanair i powrotny o 17:40 Wizzair. W praktyce oznaczało to rezerwację biletów jednocześnie na dwóch różnych stronach internetowych. Lekki stres oczywiście był, ale się udało. Loty wyszukałam używając stron kayak.pl i skyscanner.pl
Koszt biletów w obie strony dla jednej osoby wyniósł 120zł.

Co warto zobaczyć w okolicy Bergamo

Położenie Bergamo sprawia, że jest to najczęściej miejsce przylotu dla wyjazdów nad jeziora Garda i Como. Tak więc jeśli to one będą Waszym głównym celem, pamiętajcie, że warto też zajrzeć do Bergamo i spędzić tu przynajmniej te kilka godzin.

Informacje o Bergamo

https://www.visitbergamo.net/en