Rozważając miejsca na kilka dni odpoczynku w lutym, stwierdziłam, że zwiedzenie Barcelony to może być strzał w dziesiątkę. Od czasu wypadu do Bergamo, południe Europy wczesną wiosną wydaje mi się najlepszym rozwiązaniem na pożegnanie zimy. Barcelona to fascynująca mieszanka historii, nowoczesności i katalońskiej kultury, jedno z najbardziej tętniących życiem i kolorowe miasto w Europie.

Poniżej znajdziecie plan, który zrealizowałam. Mój grafik nie był bardzo napięty, więc jeśli wolicie lub musicie go skrócić do 3 dni, to też dacie radę. Zwłaszcza jeśli odwiedzicie Barcelonę latem, gdy dni są dłuższe.


Mapa atrakcji

Dzień 1

Zwiedzanie Barcelony z przewodnikiem – Free Walking Tour

Wycieczki Free Walking Tours odkryłam kilka lat temu i od tej pory są stałym punktem moich wyjazdów do dużych miast europejskich. Na czym one polegają? O stałych godzinach w ustalonych miejscach czekają na turystów przewodnicy. Możecie przejść z nimi całą trasę lub tylko jej część. Opłata za wycieczkę to dobrowolna kwota, zależna od waszego zadowolenia i zasobności portfela.

Najczęściej wybieram Free Walking Tour na pierwszy dzień pobytu. Jest wtedy okazja przejść najważniejszymi ulicami, usłyszeć wiele ciekawostek, a także podpytać o miejsca, gdzie warto zjeść lub spędzić wieczór.

A wszystko to podane najczęściej z dużą dawką humoru. Zwiedzając w ten sposób Barcelonę, oprócz klasycznych historycznych faktów, dowiecie się m.in. czym są El Caganer, czyli figurki słynnych osób w trakcie robienia… kupy, będące częścią szopek bożonarodzeniowych. Lub co architektura barcelońska ma wspólnego z filmem Gwiezdne Wojny.


Sprawdzona firma: Free Walking Tours Barcelona
Czas trwania: 2,5h
Rozpoczęcie: każdego dnia o 11.00 na placu Plaça Catalunya naprzeciwko Apple Store, szukajcie przewodnika z fioletowym parasolem
Cena: dobrowolna kwota, oparta na napiwku
Język: angielski

Barcelona zabytki
wycieczka z Free Walking Tours Barcelona

Muzeum Picassa

Muzeów w Barcelonie jest wiele i być może włączycie inne w swój plan. Dla mnie obowiązkowym punktem było właśnie Muzeum Picassa. I chociaż nie ma tu zbyt wielu najbardziej znanych dzieł tego malarza, to można zobaczyć cały przekrój jego twórczości, która naprawdę robi wrażenie. Zaczynając od ogromnych obrazów namalowanych w wieku 15 lat, przy których się zastanawiałam, co ja potrafiłam rysować mając tyle lat?

Dzieła Picassa pogrupowane są chronologicznie według okresów malarskich w jego życiu. Dzięki temu zobaczycie, jak rozwijał się jego styl, zanim doszedł to najsłynniejszego etapu, z jakim go dziś kojarzymy – kubizmem.


Museu Picasso
Cennik i godziny otwarcia
Cena biletu: 12 € (normalny) i 7 € (ulgowy)
Porada: w czwartki popołudniu, pierwszą niedzielę miesiąca i kilka wybranych dni w roku wstęp do muzeum jest bezpłatny. Najlepszą opcją jest zakup biletu online (wymagane również na darmowe wejścia, ze względu na ograniczoną ilość wejść na daną godzinę).

atrakcje Barcelony
Museu Picasso

Dzień 2

Sagrada Familia

Być w Barcelonie i nie zobaczyć słynnej katedry Sagrada Familia, to jak być w Paryżu i nie zobaczyć wieży Eiffla.

To najsłynniejsze dzieło Antoniego Gaudiego jest w budowie od 1882 roku. Sam architekt zmarł w 1926 roku, więc większość prac była już kontynuowana bez niego. Co ciekawe, w 2016 roku odkryto brak pozwolenia budowlanego. Wydano je w 2019 na 7 lat, czyli oficjalnie budowa powinna się zakończyć w 2026 roku.

Każdy element fasady i wnętrza jest niesamowicie ozdobny, zacierając linie architektoniczne. Rzeźbiona powierzchnia tętni życiem: ludzie, zwierzęta, ptaki i drzewa. Religijność Gaudiego była bowiem przesycona miłością do natury, twierdził on, że w naturze nie ma linii prostych. I dojrzycie to w każdym jego dziele w Barcelonie.


Sagrada Familia
Adres: Carrer Mallorca, 401 Barcelona 08013
Cena biletu: 26 € – uwzględnia audioprzewodnik (Bilety i godziny otwarcia)
Porada: Bilety kupcie wcześniej online (wstęp na konkretną godzinę). Polecam wizytę wcześnie rano lub późnym popołudniem, gdy słońce jest nisko i wpada do środka przez kolorowe szyby.

Barcelona na weekend
Sagrada Familia

Park Ciutadella

Nie znajdziecie Parku Ciutadella w przewodnikach jako obowiązkowy punkt zwiedzania Barcelony. Ale jeśli chcecie pobyć również wśród mieszkańców tego miasta, to warto tu zajrzeć. Zwłaszcza jeśli trafi się wam świetna pogoda. Możecie przespacerować się wśród zieleni, zrobić sobie piknik, popływać łódką na niewielkim stawie lub zajrzeć do mini zoo. Zwiedzanie parku jest bezpłatne.

Teren ten zajmowała pierwotnie wojskowa cytadela (stąd jego nazwa) i został on przekazany miastu w 1869 roku pod warunkiem stworzenia tutaj publicznie dostępnego miejsca. Większość budynków została zburzona, ale pozostało kilka z tamtych czasów i dobudowanych później (np. Muzeum Geologii lub restauracja wybudowana na Wystawę Światową w 1888 roku). Najbardziej imponującym miejscem w parku jest jednak wysoka kaskada wodna otoczona rzeźbami spływająca do niżej położonej fontanny.

Trasę zaplanujcie tak, aby wejść lub wyjść z parku jego północno-zachodnim wejściem prowadzącym szerokim pasażem do imponującej bramy Arc de Triomf.

Jako alternatywę dla Parku mogę wam polecić zabytkowe budynki kompleksu szpitalnego Św. Pawła Hospital de la Santa Creu i Sant Pau.


Parc de la Ciutadella
Adres: Passeig de Picasso 21, Barcelona
Wstęp bezpłatny
Jak dojechać komunikacją miejską z Sagrada Familia do bramy Arc de Triomf: trasa

co warto zobaczyc w Barcelonie
Park Ciutadella

Park Güell

Park Güell to niesamowite miejsce pełne tarasów i mniejszych ogrodów, a w głównej jego części (płatnej) znajdziecie bajkowe budynki i rzeźby obłożone kolorową mozaiką. Można odnieść wrażenie, że jest się w czyimś śnie, tak nierealnie to wszystko wygląda. A czyj sen to był? Antoniego Gaudiego, którego już mieliście okazję „poznać” w wielu innych miejscach Barcelony. We współpracy z przedsiębiorcą o nazwisku Güell miało tu powstać bogate osiedle mieszkaniowe, lecz niestety projekt ten nie został zakończony i ostatecznie dziś mamy okazję odwiedzać to miejsce jako park.
Do najsłynniejszych atrakcji należy mozaikowy smok (zwany też jaszczurką), schody wokół niego, taras z serpentynową ławką wokół niego czy wyglądające jak chatki z piernika budynki przy dolnej bramie.

Bardzo polecam wam zwiedzić również bezpłatną część Parku, obejmującej dom Antoniego Gaudiego z muzeum (Gaudí House Museum). Dzięki niemu bardziej zrozumiecie historię najważniejszych zabytków Barcelony i udziału Gaudiego w tym, jak dziś wygląda Barcelona. Ten teren jest położony wyżej, a to oznacza też wspaniałe widoki na Barcelonę.


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ | „Park Güell – na spacer po Ogrodach Gaudiego”


Park Güell
Adresy wejść do Parku (tutaj znajdziecie dokładny opis i mapę):
/Carretera del Carmel 23
/Carrer de Larrard
/Avinguda del Santuari de Sant Josep de la Muntanya
/Baixada de la Glòria
Bilety: indywidualny 10 € (cennik)
Jak dojechać komunikacją miejską od bramy Arc de Triomf do Parku Guell: trasa
Porada: Park Güell jest popularnym przystankiem dla turystów, ale zwykle skupiają się oni na bardziej znanej dolnej części Parku, do której wejście jest płatne. Spodziewajcie się więc tam tłumów, dlatego polecam wam wizytę w Parku rano lub późnym popołudniem.

jakie atrakcje i zabytki warto zwiedzić w Barcelonie

Dzień 3

Stadion Camp Nou

Czy są tu jacyś fani piłki nożnej i drużyny FC Barcelona? Jeśli tak, to oznacza, że musicie zajrzeć na stadion Camp Nou. Zwiedzanie obejmuje Muzeum FCB, gdzie obejrzycie wszystkie trofea zdobyte przez tę legendarną drużynę. Zajrzycie również do szatni, pokoju konferencyjnego, a na koniec zasiądziecie na trybunie stadionu FC Barcelona.
Niezapomniane wrażenia dla każdego fana.


Barça Stadium Tour & Museum
Adres: C/Arístides Mallol 12, 08028 Barcelona (główne wejście nr 15)
Cena biletu: zaczyna się od 28 € za zwiedzanie bez przewodnika (Bilety). Istnieje możliwość kupienia na serwisie Groupon.es kuponu zniżkowego – mi udało się zdobyć kupon za 1 €, który dał 50% zniżki przy zakupie biletu na stronie Camp Nou.

stadion w Barcelonie

Wzgórze Montjuïc

To płaskie wzgórze o wysokości 184 metrów zapewni wam jeden z najlepszych panoramicznych widoków na Barcelonę. Kiedyś stanowiło część wojskowych fortyfikacji, dziś to teren pełen galerii sztuk, muzeów, ogrodów i obiektów pozostałych po Igrzyskach Olimpijskich w 1992 roku.

Najciekawsze miejsca na Wzgórzu Montjuïc:

/Zamek Montjuïc
/Magiczna fontanna (Font Màgica)
/Kolejka linowa Montjuïc (Telefèric de Montjuïc)
/Ogród Jardines de Laribal
/Kolejka Teleferico del Puerto (tzw. kolejka portowa)

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ | „Barcelona – 5 punktów widokowych, które musisz odwiedzić”


Jak dojechać komunikacją miejską ze stadionu Camp Nou do Wzgórza Montjuïc:
/trasa do Fontanny (u podnóża wzgórza): trasa
/trasa do górnej stacji kolejki Teleferico del Puerto: trasa

gotowy plan zwiedzania Barcelony

Plaża Barceloneta

Czas w końcu poczuć, że Barcelona leży nad morzem! Ze Wzgórza Montjuïc zjedziecie kolejką Teleferico del Puerto i stąd najbliżej jest do plaży Baceloneta. To idealny pomysł na zakończenie dnia. W lutym „plażowiczów” dużo nie było, ile im bliżej wieczoru, tym więcej osób się zbierało, czekając na zachód słońca. Podejrzewam, że latem muszą tu być tłumy, bo to plaża położona najbliżej turystycznych dzielnic.

Co ciekawe, Barceloneta zyskała dzisiejszy wygląd dopiero w latach 90. XX wieku, przy okazji przygotowań miasta do Igrzysk Olimpijskich. Powstał tu wtedy m.in. pasaż Passeig Maritim, pełen eleganckich restauracji, klubów i hoteli.

Barcelona w 4 dni - przewodnik
Plaża Platja de la Barceloneta

Dzień 4

Szlakiem kamienic

Szerokie zadrzewione aleje i modernistyczna architektura dzielnicy Eixample, gdzie się zatrzymałam, skradła moje serce. Powstała w drugiej połowie XIX w. i na początku XX w., gdy Barcelona stała się już za ciasna i nastała potrzeba rozbudowy. To tutaj znajdują się najsłynniejsze kamienice Antoniego Gaudiego – Casa Mila i Casa Batlló. Wnętrza obydwóch budynków są udostępnione do zwiedzania (płatne).


Casa Milà: Pg. de Gràcia, 92, 08008 Barcelona
Casa Batlló: Pg. de Gràcia, 43, 08007 Barcelona

Pasaż La Rambla

Dalej spacer zaprowadzi was do najbardziej turystycznej ulicy w Barcelonie – La Rambla. Ten ponad kilometrowy bulwar jest granicą między dzielnicami Barrio Gótico i El Raval. Pełno tu kiosków z pamiątkami, kwiaciarni, kawiarni, restauracji, sklepów i muzeów. Warto również rzucić okiem na mijane kamienice, np. Casa Bruno Cuadros pod numerem 82 w stylu azjatyckim z parasolami na fasadzie.

Uprzedzam was, że tutaj musicie trzymać portfele blisko siebie – zarówno ze względu na liczne kradzieże, jak i ceny dla turystów 😉 Ale na pewno warto zajść i wydać parę euro na pobliskim słynnym bazarze La Boqueria, gdzie kupicie i spróbujecie świeżych lokalnych produktów.

Punkt widokowy na pomniku Kolumba

U wylotu La Rambla stoi pomnik Kolumba. Na szczyt pomnika wjedziecie niewielką, lekko klaustrofobiczną windą (tak na około 4 przytulone osoby ;)). U góry też nie ma dużo miejsca. Ale trudy wynagradza widok 360 stopni – na port, na przepiękną aleję Passeig de Colom, na La Ramblę i wzgórze Montjuïc.


Mirador de Colom
Adres: Plaça Portal de la Pau, s/n, 08001 Barcelona

Barcelona z lotu ptaka pomnik Kolumba
Pomnik Kolumba

Plaże Barcelony

Ostatnie popołudnie w Barcelonie postanowiłam spędzić leniwie na plaży. Co prawda w lutym nie ma mowy o pływaniu czy opalaniu, ale słońca nie brakuje i piknik na piasku lub trawniku też może być przyjemny. A im bardziej oddalicie się od centrum, tym więcej mieszkańców niż turystów spotkacie.
Macie do wyboru kilkanaście plaż ulokowanych wzdłuż całej długości Barcelony. Wybrzeże jest zagospodarowane, pełne knajpek, barów i klubów. Mogę wam polecić np. plażę Somorrostro przy porcie jachtowym Moll de la Marina lub położoną niedaleko Nova Icària, gdzie można pokibicować lub zagrać w siatkówkę plażową na przygotowanych boiskach.

Barcelona – gdzie nocować?

Hotel, hostel czy prywatne mieszkanie? Na cokolwiek się zdecydujecie, to na krótkich wyjazdach najważniejsza jest lokalizacja – bliskość zwiedzanych miejsc lub stacji metra.

/Barri Gòtic (Dzielnica Gotycka) – najczęściej wybierana, historyczna część Barcelony. Kusi klimatem, tajemniczymi, krętymi uliczkami sięgającym średniowiecza, sklepikami i restauracjami.

/Plaça de Catalunya (Plac Kataloński) – jest to placu w centrum miasta. Jego okolica jest ruchliwa i dość hałaśliwa, ale bardzo dobrze skomunikowana co sprawia, że jest również bardzo popularnym wyborem na krótkie pobyty.

/Eixample – mój wybór padł natomiast na dzielnicę Eixample. To duża XIX-wieczna dzielnica Barcelony w stylu modernistycznym. Jest tu „luźniej” zarówno pod kątem liczby turystów i zabudowy, ale nadal czujecie ducha historii.
Zatrzymałam się w hotelu Ibis Styles Barcelona Centre, ok. 1,5 km od Placu Katalońskiego. Dodatkowo trafiłam na promocję „4 noclegi w cenie 3” i istniała możliwość pozostawienia bagażu po porannym przylocie, jeszcze przed zameldowaniem.

Jak obniżyć koszty zwiedzania Barcelony?

/Karta Barcelona Card – oficjalna karta miejska, w jej cenie jest wejście lub zniżki do kilkudziesięciu atrakcji w Barcelonie oraz korzystanie z komunikacji miejskiej.

/Karta Hola Barcelona – karta zapewnia nieograniczone przejazdy środkami transportu publicznego w Barcelonie przez kolejne okresy 2 dni (48 godz.), 3 dni (72 godz.), 4 dni (96 godz.) lub 5 dni (120 godz.) od momentu pierwszego użycia. Obejmuje również przejazd metrem między lotniskiem El Prat a centrum Barcelony.

/Barcelona City Pass – karta zawiera bilety do największych atrakcji: Sagrada Familia i Park Guell, korzystanie z autobusu turystycznego Hop-on Hop-off, audioprzewodnik oraz 10% zniżki do innych ciekawych miejsc.

/Sklep online Barcelone Turisme – zniżki do 10% na bilety komunikacji lub wejściówki do atrakcji

Udanego pobytu w Barcelonie!